Canon EF 8-15mm f/4 L USM Fisheye
Brand: Canon
Price: €1.268,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 50e2f0bb-ba24-4142-a695-ee36180e99e8
Description
Lens Mount: Canon EF
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 11/14
Number of Aperture Blades: 7
Lens Speed: 4
Focal Length: 8 - 15 mm
Zoom Factor: 1.9 times
Focus: Manual Focus, Auto Focus
Circular Aperture: no
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 15 cm
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 4
Coating: Sub Wavelength Coating (SWC)
Filter Thread: 67 mm
Length: 83 mm
Lens Diameter: 78.5
Weight: 540 g
Series: Canon L
Area of Use: Landscape Photography, Action Photography, Close-up Photography
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Fisheye Lens, Super Wide Angle Zoom Lens, Wide Angle Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/14 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 8 - 15 mm |
| Zoom Factor | 1.9 times |
| Focus | Manual Focus, Auto Focus |
| Circular Aperture | no |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 15 cm |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 4 |
| Coating | Sub Wavelength Coating (SWC) |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 83 mm |
| Lens Diameter | 78.5 |
| Weight | 540 g |
| Series | Canon L |
| Area of Use | Landscape Photography, Action Photography, Close-up Photography |
| Colour | Black |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Fantastic product, really impressed
Amazing quality for the price!
100% would buy again
Absolutely worth it
Does exactly what it should
Best thing I've bought in a while
Speedy delivery, impeccable condition
Brilliant!!!
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.