Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM
Brand: Canon
Price: €238,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2005d8d7-eccd-4e31-a9c9-f8ba6c711374
Description
Lens Mount: Canon EF-M
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Lens Construction (Groups/Elements): 9/12
Number of Aperture Blades: 7
Lens Speed: 4
Focal Length: 11 - 22 mm
Focus: Manual Focus, Auto Focus
Apochromatic: no
Max. Magnification: 1:3
Closest Focusing Distance: 15 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 18 - 35 mm
Lens Types: Aspherical, UD
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4
Coating: Super Spectra
Filter Thread: 55 mm
Length: 58 mm
Lens Diameter: 60.9
Weight: 220 g
Area of Use: Landscape Photography, Close-up Photography
Included in Delivery: Lens Cap (Canon E-55), Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Wide Angle Lens, Super Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF-M |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/12 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 11 - 22 mm |
| Focus | Manual Focus, Auto Focus |
| Apochromatic | no |
| Max. Magnification | 1:3 |
| Closest Focusing Distance | 15 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 18 - 35 mm |
| Lens Types | Aspherical, UD |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4 |
| Coating | Super Spectra |
| Filter Thread | 55 mm |
| Length | 58 mm |
| Lens Diameter | 60.9 |
| Weight | 220 g |
| Area of Use | Landscape Photography, Close-up Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap (Canon E-55), Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Works great, good price
100% would recommend
Five stars
Amazing quality for the price!
Thanks for getting it here so quick
Fantastic value
Couldn't fault it
Couldn't fault it
Can't find any faults
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.