Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM
Brand: Canon
Price: €264,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cfb80730-1f1f-47eb-ac43-20ef186830ce
Description
Lens Mount: Canon EF-S
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical 4-Stop Image Stabilizer (IS)
AF Motor: Stepping Motor (STM)
Distance Information Transmission: yes
Lens Construction (Groups/Elements): 12/16
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switches: AF/MF, Image Stabilisation, Lock, Zoom Ring, Focus Ring
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 18 - 135 mm
Zoom Factor: 7.5 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:3.57
Horizontal Angle of View: 64 - 9 °
Vertical Angle of View: 45 - 6 °
Diagonal Angle of View: 74 - 11 °
Closest Focusing Distance: 39 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 29 - 216 mm
Lens Types: UD, Aspherical
Minimum Aperture: 22 - 38
Max. Aperture: 3.5 - 5.6
Coating: Super Spectra
Filter Thread: 67 mm
Length: 96 mm
Lens Diameter: 76.6
Weight: 480 g
Area of Use: Landscape Photography, Travel Photography, Videography, Street Photography
Included in Delivery: Lens Cap (Canon E-67), Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Canon EF-S |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical 4-Stop Image Stabilizer (IS) |
| AF Motor | Stepping Motor (STM) |
| Distance Information Transmission | yes |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/16 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switches | AF/MF, Image Stabilisation, Lock, Zoom Ring, Focus Ring |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 18 - 135 mm |
| Zoom Factor | 7.5 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:3.57 |
| Horizontal Angle of View | 64 - 9 ° |
| Vertical Angle of View | 45 - 6 ° |
| Diagonal Angle of View | 74 - 11 ° |
| Closest Focusing Distance | 39 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 29 - 216 mm |
| Lens Types | UD, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 - 38 |
| Max. Aperture | 3.5 - 5.6 |
| Coating | Super Spectra |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 96 mm |
| Lens Diameter | 76.6 |
| Weight | 480 g |
| Area of Use | Landscape Photography, Travel Photography, Videography, Street Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap (Canon E-67), Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Even better than I thought
Every penny well spent
Really happy with this
Fast delivery, excellent item
Fantastic, ordering more!
Exceeds expectations
Got it super fast! Very happy
Great value for money. Will definitely be buying again.
Got exactly what I needed, very pleased
Exactly what I was looking for
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.