Canon EOS C400 Body
Brand: Canon
Price: €6.749,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 18e1a7ed-05ae-463b-a783-d5bdbf9226bc
Description
Focus Functions: Face Recognition, Manual Focus, Autofocus, Spot Focus, AFC (Continuous)
Light Sensitivity (ISO): 100 - 102400
Max. Photosensitivity: 102,400 ISO
Lens Mount: Canon RF
Image Stabilisation Systems: OIS, Electronic SteadyShot
Connections: Headphones, Microphone, HDMI, SDI, DC Input, Timecode, Genlock Input, XLR Input, USB 3.2
Connectivity: WiFi (WLAN)
Internal Camera Functions: Multi-Language Menu, Internal Data Storage
Dynamic Range: 16 Blendenstufen
Reinforcement: -6 - 54
Operating Temperature: -5 to 45 °C
Resolution: 26 Megapixels
Total Resolution: 26.67 Megapixels
Effective Resolution (Video): 19.04 Megapixel
Image Processor: DIGIC DV 7
Sensor Type: BSI CMOS
Video: 4K, 6K
Video Resolutions: 4096 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps), 4096 x 2160p (50fps), 2048 x 1080p (25fps), 2048 x 1080p (50fps), 6000 x 3164 (50fps), 6000 x 3164 (25fps), 4368 x 2304 (50fps), 4368 x 2304 (25fps), 2184 x 1152 (50fps), 2184 x 1152 (25fps)
Framerate (6K): 60 fps
Framerate (4K): 120 fps, 25 fps
Framerate bei 2K: 180 fps
Framerate (Full HD): 25 fps, 50 fps
Video File Formats: MP4, HEVC, Cinema RAW Light (CRM), XF-AVC (MXF)
Resolution: 1920 x 1080, 3840 x 2160, 4096 x 2160, 2048 x 1080
Display Size: 3.5 inch
Display Type: LCD
Display Status: Peaking, Waveform Monitor, Zebra
Display Settings: Contrast Adjustment, Brightness Control
Supported Memory Cards: SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Dimensions: 142 x 135 x 135 mm
Weight: 1,540 g
Backlight Compensation: Automatic
White Balance Programmes: Auto, Daylight, Artificial Light, Set 1, Set 2, Kelvin, Custom
Series: Canon Cinema EOS
Features: ND Filter, Dual Memory Cards, Microphone
Transport Mechanism: Carrying Handle
Colour: Black
Included in Delivery: Microphone Mount, Instruction Manual, Rechargeable Battery, Handle, Battery Charger, Lens Cap, Power Supply
Suitable For: Expert
Specifications
| Product Types | Pro Camcorder, 6K Camcorder |
|---|---|
| Focus Functions | Face Recognition, Manual Focus, Autofocus, Spot Focus, AFC (Continuous) |
| Light Sensitivity (ISO) | 100 - 102400 |
| Max. Photosensitivity | 102,400 ISO |
| Lens Mount | Canon RF |
| Image Stabilisation Systems | OIS, Electronic SteadyShot |
| Connections | Headphones, Microphone, HDMI, SDI, DC Input, Timecode, Genlock Input, XLR Input, USB 3.2 |
| Connectivity | WiFi (WLAN) |
| Internal Camera Functions | Multi-Language Menu, Internal Data Storage |
| Dynamic Range | 16 Blendenstufen |
| Reinforcement | -6 - 54 |
| Operating Temperature | -5 to 45 °C |
| Resolution | 26 Megapixels |
| Total Resolution | 26.67 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 19.04 Megapixel |
| Image Processor | DIGIC DV 7 |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Video | 4K, 6K |
| Video Resolutions | 4096 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps), 4096 x 2160p (50fps), 2048 x 1080p (25fps), 2048 x 1080p (50fps), 6000 x 3164 (50fps), 6000 x 3164 (25fps), 4368 x 2304 (50fps), 4368 x 2304 (25fps), 2184 x 1152 (50fps), 2184 x 1152 (25fps) |
| Framerate (6K) | 60 fps |
| Framerate (4K) | 120 fps, 25 fps |
| Framerate bei 2K | 180 fps |
| Framerate (Full HD) | 25 fps, 50 fps |
| Video File Formats | MP4, HEVC, Cinema RAW Light (CRM), XF-AVC (MXF) |
| Resolution | 1920 x 1080, 3840 x 2160, 4096 x 2160, 2048 x 1080 |
| Display Size | 3.5 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Status | Peaking, Waveform Monitor, Zebra |
| Display Settings | Contrast Adjustment, Brightness Control |
| Supported Memory Cards | SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Dimensions | 142 x 135 x 135 mm |
| Weight | 1,540 g |
| Backlight Compensation | Automatic |
| White Balance Programmes | Auto, Daylight, Artificial Light, Set 1, Set 2, Kelvin, Custom |
| Series | Canon Cinema EOS |
| Features | ND Filter, Dual Memory Cards, Microphone |
| Transport Mechanism | Carrying Handle |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Microphone Mount, Instruction Manual, Rechargeable Battery, Handle, Battery Charger, Lens Cap, Power Supply |
| Suitable For | Expert |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Amazing quality for the price!
Exactly as the description, cheers!
Top quality, can't complain
Exactly what I was looking for
Exactly as the description, cheers!
Arrived well packaged, very pleased
Arrived well packaged, very pleased
Perfect 👍
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.