Canon EOS C80 RF 15-35mm f2.8 L IS USM
Brand: Canon
Price: €6.607,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bb308d69-c347-4461-b04f-085231dab99a
Description
Lens Type: Wide Angle
Focal Length: 15 - 35 mm
Lens Speed: 2,8
Focus Functions: Autofocus, Autofocus Tracking, Manual Focus
Light Sensitivity (ISO): 100 - 102400
Max. Photosensitivity: 102,400 ISO
Lens Mount: Canon RF
Image Stabilisation System: Optical Stabilisation
Connections: XLR Input, HDMI, USB 3.2, Headphones, 12G-SDI
Remote Control Option: With Wireless Remote
Dynamic Range: 16 Blendenstufen
Reinforcement: -6 - 56
Operating Temperature: -5 to 45 °C
Total Resolution: 26.67 Megapixels
Effective Resolution (Video): 19.05 Megapixel
Image Processor: DIGIC DV 7
Sensor Type: BSI CMOS
Video: 4K, 2K, 6K
Video Resolutions: 4096 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (25fps), 4096 x 2160p (120fps), 4096 x 2160p (24fps), 6008 x 3170 (30fps)
Framerate (6K): 30 fps
Framerate (4K): 60 fps, 25 fps, 24 fps, 120 fps
Framerate bei 2K: 180 fps
Video Shutter Speed: 1/1 - 1/2000 sec
Video File Formats: H.265, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Display Size: 3.5 inch
Display Type: LCD
Display Aspect Ratio: 16:9
Display Status: Peaking, Zebra
Supported Memory Cards: SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Dimensions: 160 x 138 x 116 mm
Weight: 1,310 g
Playback Functions: Playback Review
Recording Function: Pre-Record Function
Exposure Functions: Automatic (P), Blue Sky, Cinema Mode, Landscape, Manual
White Balance Programmes: Auto, Outdoor, Custom, Tungsten, Indoor, Kelvin, Manual, Set/Preset
Power Supply: Lithium Ion Battery
Features: Image Stabiliser, ND Filter, Touchscreen, Accessory Shoe
Transport Mechanism: Hand Strap
Colour: Black
Included in Delivery: Handle, Rechargeable Battery
Suitable For: Intermediate, Expert
Specifications
| Product Types | Pro Camcorder, 6K Camcorder |
|---|---|
| Lens Type | Wide Angle |
| Focal Length | 15 - 35 mm |
| Lens Speed | 2,8 |
| Focus Functions | Autofocus, Autofocus Tracking, Manual Focus |
| Light Sensitivity (ISO) | 100 - 102400 |
| Max. Photosensitivity | 102,400 ISO |
| Lens Mount | Canon RF |
| Image Stabilisation System | Optical Stabilisation |
| Connections | XLR Input, HDMI, USB 3.2, Headphones, 12G-SDI |
| Remote Control Option | With Wireless Remote |
| Dynamic Range | 16 Blendenstufen |
| Reinforcement | -6 - 56 |
| Operating Temperature | -5 to 45 °C |
| Total Resolution | 26.67 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 19.05 Megapixel |
| Image Processor | DIGIC DV 7 |
| Sensor Type | BSI CMOS |
| Video | 4K, 2K, 6K |
| Video Resolutions | 4096 x 2160p (60fps), 4096 x 2160p (25fps), 4096 x 2160p (120fps), 4096 x 2160p (24fps), 6008 x 3170 (30fps) |
| Framerate (6K) | 30 fps |
| Framerate (4K) | 60 fps, 25 fps, 24 fps, 120 fps |
| Framerate bei 2K | 180 fps |
| Video Shutter Speed | 1/1 - 1/2000 sec |
| Video File Formats | H.265, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Display Size | 3.5 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Status | Peaking, Zebra |
| Supported Memory Cards | SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Dimensions | 160 x 138 x 116 mm |
| Weight | 1,310 g |
| Playback Functions | Playback Review |
| Recording Function | Pre-Record Function |
| Exposure Functions | Automatic (P), Blue Sky, Cinema Mode, Landscape, Manual |
| White Balance Programmes | Auto, Outdoor, Custom, Tungsten, Indoor, Kelvin, Manual, Set/Preset |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Features | Image Stabiliser, ND Filter, Touchscreen, Accessory Shoe |
| Transport Mechanism | Hand Strap |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Handle, Rechargeable Battery |
| Suitable For | Intermediate, Expert |
Reviews
One of my best buys ever
Got exactly what I needed, very pleased
Really good value for the price
Exactly what I needed, thanks!
Really good value for the price
Worth it
Seriously good value
Speedy delivery, impeccable condition
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Fantastic quality, unbeatable price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.