Canon Powershot V10 Basic Vlogging Kit Black
Brand: Canon
Price: €310,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8b42cfe3-4a70-4e00-8a13-de5e35983a18
Description
Digital Zoom: 3 x
Lens Type: Prime Lens
Focal Length: 6.6 mm
Photo Focal Length (35mm Equivalent): 18 mm
Video Focal Length (35mm Equivalent): 19 mm
Lens Speed: 2.8
Lens Construction (Groups/Elements): 7/8
Closest Focusing Distance: 5 cm
Focus Functions: Contrast Autofocus, Face Recognition, AFC (Continuous)
Light Sensitivity (ISO): 125
Max. Photosensitivity: 6,400 ISO
Image Stabilisation System: Digital Image Stabilisation (DIS)
Connections: Microphone, USB
Connectivities: WiFi (WLAN), Bluetooth
Wi-Fi Functions: Wireless Playback, Upload Function
Operating Temperature: 0 to 40 °C
Total Resolution: 20.9 Megapixels
Effective Resolution (Video): 13.1 Megapixel
Effective Resolution (Photo): 15.2 Megapixel
Image Processor: DIGIC X
Sensor Type: CMOS
Sensor Size: 1"
Video: 4K
Video Resolutions: 3840 x 2160p (30fps), 1920 x 1080p (60fps)
Framerate (4K): 30 fps
Framerate (Full HD): 60 fps
Shutter Speed: 1 - 1/2000 sec
Video Shutter Speed: 1/8 - 1/4000 sec
Video File Formats: MP4, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD)
Photo File Format: JPEG
Resolution: 5472 x 3648
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Audio File Format: AAC
Audio-Standard: Stereo
Viewfinder Resolution: 460,000 Pixel
Display Size: 2 inch
Display Type: LCD
Display Property: Collapsible
Display Aspect Ratio: 16:9
Display Settings: Brightness Control
Supported Memory Cards: SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Dimensions: 63 x 90 x 34 mm
Weight: 211 g
Playback Functions: Playback Review
Upload Service: Cloud
Recording Function: Geotagging
White Balance Programmes: Auto, Manual, Daylight, Shade, Sunshine, Artificial Light
Operation: Touch Sensitive
Battery Life: 1 h
Series: Canon PowerShot
Features: Image Stabiliser, ND Filter, Touchscreen, Colour Filter
Menu Languages: German, English
Transport Mechanism: Hand Strap
Colour: Black
Included in Delivery: Wind Protection, Bag, Hand Strap, Lens Cap, USB Cable, Instruction Manual
Suitable For: Beginner
Specifications
| Product Types | 4K Camcorder, Mini Camcorder |
|---|---|
| Digital Zoom | 3 x |
| Lens Type | Prime Lens |
| Focal Length | 6.6 mm |
| Photo Focal Length (35mm Equivalent) | 18 mm |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 19 mm |
| Lens Speed | 2.8 |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 7/8 |
| Closest Focusing Distance | 5 cm |
| Focus Functions | Contrast Autofocus, Face Recognition, AFC (Continuous) |
| Light Sensitivity (ISO) | 125 |
| Max. Photosensitivity | 6,400 ISO |
| Image Stabilisation System | Digital Image Stabilisation (DIS) |
| Connections | Microphone, USB |
| Connectivities | WiFi (WLAN), Bluetooth |
| Wi-Fi Functions | Wireless Playback, Upload Function |
| Operating Temperature | 0 to 40 °C |
| Total Resolution | 20.9 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 13.1 Megapixel |
| Effective Resolution (Photo) | 15.2 Megapixel |
| Image Processor | DIGIC X |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1" |
| Video | 4K |
| Video Resolutions | 3840 x 2160p (30fps), 1920 x 1080p (60fps) |
| Framerate (4K) | 30 fps |
| Framerate (Full HD) | 60 fps |
| Shutter Speed | 1 - 1/2000 sec |
| Video Shutter Speed | 1/8 - 1/4000 sec |
| Video File Formats | MP4, MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD) |
| Photo File Format | JPEG |
| Resolution | 5472 x 3648 |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio File Format | AAC |
| Audio-Standard | Stereo |
| Viewfinder Resolution | 460,000 Pixel |
| Display Size | 2 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Property | Collapsible |
| Display Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Settings | Brightness Control |
| Supported Memory Cards | SecureDigital (SD), SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Dimensions | 63 x 90 x 34 mm |
| Weight | 211 g |
| Playback Functions | Playback Review |
| Upload Service | Cloud |
| Recording Function | Geotagging |
| White Balance Programmes | Auto, Manual, Daylight, Shade, Sunshine, Artificial Light |
| Operation | Touch Sensitive |
| Battery Life | 1 h |
| Series | Canon PowerShot |
| Features | Image Stabiliser, ND Filter, Touchscreen, Colour Filter |
| Menu Languages | German, English |
| Transport Mechanism | Hand Strap |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Wind Protection, Bag, Hand Strap, Lens Cap, USB Cable, Instruction Manual |
| Suitable For | Beginner |
Reviews
Top quality stuff, will order again
Very happy with this purchase
Ordering more for friends
Great value for money
Amazing value!
10/10 would buy again
Exactly what I needed. Very happy with this.
Arrived well packaged, very pleased
Exactly what I needed. Very happy with this.
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.