Canon XA65
Brand: Canon
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3ef94762-3562-4b97-86d2-3512410cca3e
Description
Optical Zoom: 20 x
Lens Type: Zoom Lens
Video Focal Length (35mm Equivalent): 29 - 600 mm
Lens Speed: 1.8 - 2.8
Number of Aperture Blades: 8
Closest Focusing Distance: 1 cm
Focus Functions: Autofocus, Focus Assist, Manual Focus, Touch-LCD, Face Recognition
Minimum Illumination: 1.4 Lumens (Lux)
Connections: XLR Input, HDMI, Headphones, USB, SDI
Remote Control Option: With Wireless Remote
Reinforcement: 0 - 38
Integrated ND Filters: 1/4, 1/16, 1/64
Operating Temperature: -5 to 45 °C
Total Resolution: 13.4 Megapixels
Effective Resolution (Video): 8.29 Megapixel
Image Processor: DIGIC DV 6
Sensor Type: CMOS
Sensor Size: 1"
Video: 4K, Full HD, HDV, HD
Video Resolutions: 3840 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps)
Framerate (4K): 25 fps
Framerate (Full HD): 25p, 50 fps, 25 fps
Video Shutter Speed: 1/6 - 1/2000 sec
Video File Formats: MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD
Photo File Format: JPEG
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Audio File Format: LPCM
Display Size: 3.5 inch
Display Type: LCD
Display Status: Zebra, Peaking, Audio Levels Display
Display Settings: Brightness Control
Supported Memory Cards: SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Filter Thread: 58 mm
Dimensions: 109 x 84 x 182 mm
Weight: 1,140 g
Playback Functions: Playback Review
Exposure Functions: Sport, Snow, Beach, Manual, Automatic (P), TV, AV
White Balance Programmes: Auto, Outdoor, Custom, Fluorescent, Indoor, Kelvin, Artificial Light, Manual, Sunshine
Power Supply: Lithium Ion Battery
Operating Power Input: 5 Watt
Series: Canon XA
Features: Image Stabiliser, Touchscreen
Supported Operating Systems: Mac OS X, Windows
Menu Languages: German, English
Transport Mechanism: Carrying Handle
Colour: Black
Included in Delivery: Lens Hood, Microphone Mount, Handle, Remote Control, DC Cable, Power Supply, Lens Cap, Rechargeable Battery
Suitable For: Intermediate
Specifications
| Product Types | 4K Camcorder, Pro Camcorder |
|---|---|
| Optical Zoom | 20 x |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 29 - 600 mm |
| Lens Speed | 1.8 - 2.8 |
| Number of Aperture Blades | 8 |
| Closest Focusing Distance | 1 cm |
| Focus Functions | Autofocus, Focus Assist, Manual Focus, Touch-LCD, Face Recognition |
| Minimum Illumination | 1.4 Lumens (Lux) |
| Connections | XLR Input, HDMI, Headphones, USB, SDI |
| Remote Control Option | With Wireless Remote |
| Reinforcement | 0 - 38 |
| Integrated ND Filters | 1/4, 1/16, 1/64 |
| Operating Temperature | -5 to 45 °C |
| Total Resolution | 13.4 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 8.29 Megapixel |
| Image Processor | DIGIC DV 6 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1" |
| Video | 4K, Full HD, HDV, HD |
| Video Resolutions | 3840 x 2160p (25fps), 1920 x 1080p (25fps), 1920 x 1080p (50fps) |
| Framerate (4K) | 25 fps |
| Framerate (Full HD) | 25p, 50 fps, 25 fps |
| Video Shutter Speed | 1/6 - 1/2000 sec |
| Video File Formats | MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD |
| Photo File Format | JPEG |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio File Format | LPCM |
| Display Size | 3.5 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Status | Zebra, Peaking, Audio Levels Display |
| Display Settings | Brightness Control |
| Supported Memory Cards | SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Filter Thread | 58 mm |
| Dimensions | 109 x 84 x 182 mm |
| Weight | 1,140 g |
| Playback Functions | Playback Review |
| Exposure Functions | Sport, Snow, Beach, Manual, Automatic (P), TV, AV |
| White Balance Programmes | Auto, Outdoor, Custom, Fluorescent, Indoor, Kelvin, Artificial Light, Manual, Sunshine |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Operating Power Input | 5 Watt |
| Series | Canon XA |
| Features | Image Stabiliser, Touchscreen |
| Supported Operating Systems | Mac OS X, Windows |
| Menu Languages | German, English |
| Transport Mechanism | Carrying Handle |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Lens Hood, Microphone Mount, Handle, Remote Control, DC Cable, Power Supply, Lens Cap, Rechargeable Battery |
| Suitable For | Intermediate |
Reviews
Great value for money
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Quality is really good... can't complain about anything really.
Amazing value!
Couldn't fault it
😍 Love it
Exceeds expectations
Spot on
Top quality
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.