Canon XF605
Brand: Canon
Price: €3.499,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 30d96c38-4e2e-4596-ab62-9f6e434a6b35
Description
Optical Zoom: 15 x
Intelligent Zoom: 30 x
Lens Type: Zoom Lens
Focal Length: 8.3 - 124.5 mm
Photo Focal Length (35mm Equivalent): 25,5 - 382,5 mm
Video Focal Length (35mm Equivalent): 25,2 - 382,5 mm
Lens Speed: 2,8 - 4,5
Lens Construction (Groups/Elements): 14/18
Number of Aperture Blades: 9
Closest Focusing Distance: 10 cm
Focus Functions: Autofocus, Manual Focus, Instant AF, TV AF, Face Recognition, Contrast Autofocus
Light Sensitivity (ISO): 200 - 12800
Max. Photosensitivity: 12,800 ISO
Minimum Illumination: 1.4 Lumens (Lux)
Image Stabilisation System: Powered IS
Connections: HDMI, USB, Timecode, Genlock Input, DC Input, Microphone, Headphones, Component, A/V, SDI
Connectivity: WiFi (WLAN)
Wi-Fi Functions: Upload Function, Wireless Playback
Integrated ND Filters: 1/4, 1/16, 1/64
Operating Temperature: 0 to 40 °C
Total Resolution: 13.4 Megapixels
Effective Resolution (Video): 8.29 Megapixel
Image Processor: DIGIC DV 7
Sensor Type: CMOS
Sensor Size: 1"
Video: 4K, Full HD, HDV, HD
Video Resolutions: 1920 x 1080i (50fps), 1920 x 1080p (25fps), 1280 x 720p (25fps), 1280 x 720p (50fps), 3840 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (25fps), 3840 x 2160p (24fps), 1920 x 1080p (120fps), 4096 x 2160p (60fps)
Framerate (4K): 24 fps, 25 fps, 50 fps, 60 fps
Framerate (Full HD): 50 fps, 100 fps, 25 fps, 60 fps, 120 fps
Framerate (HD): 50 fps, 25 fps, 60 fps, 120 fps
Video Shutter Speed: 1/2 - 1/2000 sec
Video File Formats: MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD
Photo File Format: JPEG
Picture Format: 16:9 (Widescreen)
Audio File Format: AAC, MP4, PCM
Audio-Standard: Stereo
Viewfinder Resolution: 1,560,000 Pixel
Display Size: 3.45 inch
Resolution of Main Display: 1,230,000 Pixel
Display Type: LCD
Display Property: Collapsible
Display Status: Zebra, Peaking, Audio Levels Display
Supported Memory Cards: SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC)
Supported Storage Media: Memory Card
Filter Thread: 58 mm
Dimensions: 168 x 173 x 333 mm
Weight: 2,010 g
Playback Functions: Playback Review
Upload Service: without
Recording Modes: Photo Function, Slow Motion, Time-Lapse Recording
Exposure Functions: Spotlight, Centre-weighted average, Automatic (P)
Exposure Compensation: +/- 2 in 14
Backlight Compensation: Automatic
White Balance Programmes: Auto, Artificial Light, Set/Preset
Operation: Programmable Button
Battery Voltage: 14.4 V
Operating Power Input: 21.7 Watt
Series: Canon XF
Features: Image Stabiliser, Diopter Compensation, Accessory Shoe, Indictator Light, Microphone
Supported Operating Systems: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 10
Menu Languages: German, English
Transport Mechanism: Carrying Handle
Colour: Black
Included in Delivery: Eye Cup, Car Charger, DC Cable, Remote Control, Microphone Cable, Viewfinder Cover, Rechargeable Battery
Suitable For: Intermediate, Expert
Specifications
| Product Types | 4K Camcorder, Pro Camcorder |
|---|---|
| Optical Zoom | 15 x |
| Intelligent Zoom | 30 x |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 8.3 - 124.5 mm |
| Photo Focal Length (35mm Equivalent) | 25,5 - 382,5 mm |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 25,2 - 382,5 mm |
| Lens Speed | 2,8 - 4,5 |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 14/18 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Closest Focusing Distance | 10 cm |
| Focus Functions | Autofocus, Manual Focus, Instant AF, TV AF, Face Recognition, Contrast Autofocus |
| Light Sensitivity (ISO) | 200 - 12800 |
| Max. Photosensitivity | 12,800 ISO |
| Minimum Illumination | 1.4 Lumens (Lux) |
| Image Stabilisation System | Powered IS |
| Connections | HDMI, USB, Timecode, Genlock Input, DC Input, Microphone, Headphones, Component, A/V, SDI |
| Connectivity | WiFi (WLAN) |
| Wi-Fi Functions | Upload Function, Wireless Playback |
| Integrated ND Filters | 1/4, 1/16, 1/64 |
| Operating Temperature | 0 to 40 °C |
| Total Resolution | 13.4 Megapixels |
| Effective Resolution (Video) | 8.29 Megapixel |
| Image Processor | DIGIC DV 7 |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1" |
| Video | 4K, Full HD, HDV, HD |
| Video Resolutions | 1920 x 1080i (50fps), 1920 x 1080p (25fps), 1280 x 720p (25fps), 1280 x 720p (50fps), 3840 x 2160p (50fps), 3840 x 2160p (25fps), 3840 x 2160p (24fps), 1920 x 1080p (120fps), 4096 x 2160p (60fps) |
| Framerate (4K) | 24 fps, 25 fps, 50 fps, 60 fps |
| Framerate (Full HD) | 50 fps, 100 fps, 25 fps, 60 fps, 120 fps |
| Framerate (HD) | 50 fps, 25 fps, 60 fps, 120 fps |
| Video Shutter Speed | 1/2 - 1/2000 sec |
| Video File Formats | MPEG-4 AVC/H.264 (AVCHD), XAVC HD |
| Photo File Format | JPEG |
| Picture Format | 16:9 (Widescreen) |
| Audio File Format | AAC, MP4, PCM |
| Audio-Standard | Stereo |
| Viewfinder Resolution | 1,560,000 Pixel |
| Display Size | 3.45 inch |
| Resolution of Main Display | 1,230,000 Pixel |
| Display Type | LCD |
| Display Property | Collapsible |
| Display Status | Zebra, Peaking, Audio Levels Display |
| Supported Memory Cards | SecureDigital HC (SDHC), SecureDigital XC (SDXC) |
| Supported Storage Media | Memory Card |
| Filter Thread | 58 mm |
| Dimensions | 168 x 173 x 333 mm |
| Weight | 2,010 g |
| Playback Functions | Playback Review |
| Upload Service | without |
| Recording Modes | Photo Function, Slow Motion, Time-Lapse Recording |
| Exposure Functions | Spotlight, Centre-weighted average, Automatic (P) |
| Exposure Compensation | +/- 2 in 14 |
| Backlight Compensation | Automatic |
| White Balance Programmes | Auto, Artificial Light, Set/Preset |
| Operation | Programmable Button |
| Battery Voltage | 14.4 V |
| Operating Power Input | 21.7 Watt |
| Series | Canon XF |
| Features | Image Stabiliser, Diopter Compensation, Accessory Shoe, Indictator Light, Microphone |
| Supported Operating Systems | Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 10 |
| Menu Languages | German, English |
| Transport Mechanism | Carrying Handle |
| Colour | Black |
| Included in Delivery | Eye Cup, Car Charger, DC Cable, Remote Control, Microphone Cable, Viewfinder Cover, Rechargeable Battery |
| Suitable For | Intermediate, Expert |
Reviews
Very happy indeed 👍
Just brilliant
Honestly fantastic
Arrived super quickly and works great 😊
Top quality
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.