DJI Air 3S DJI RC-N3
Brand: DJI
Price: €872,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3b312af7-4452-43a0-bd83-be9c5654a474
Description
Area of Use: Outdoor
Skill Level: Easy
Recommended Minimum Age: 16 years
Launch: 2024
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Return to Home, Shut Down, Automatic Height Control, Battery Level Indicator, Fail Safe
RC Functions: ActiveTrack, TapFly, Automatic Landing, Flight Direction Lock
Obstacle Avoidance: Forward, Upward, Backward, Infrared Sensors, Downward
Positioning: Visual Inertial Odometry (VIO), GPS, Glonass
Maximum Speed: 76 km/h
Lighting: Positioning LEDs
max. Altitude: 6,000 m
Max Speed: 21 m/s
Gyro: Gyroscope
Descent Rate: 10 m/s
Climb Rate: 10 m/s
Included in Delivery: Model, Remote Control, Flight Battery, Charger, Propeller (4x), Manual
Length: 266 mm
Weight: 724 g
Dimensions Folded: 214x101x89 mm
Width: 325 mm
Height: 106 mm
Wind Resistance: 12 m/s
Connectors: USB 3.0, microSD
Frame Material: Plastic
Diameter: 213 mm
Colour: Grey
Control Systems: Smartphone Control, Gesture Control, Radio
Camera Type: Integrated Camera
Framerate (2.7K): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 100 fps, 120 fps, 240 fps
ISO Range (Photo): 100 - 6,400
ISO Range (Video): 100 - 6,400
Recording Modes: Slow Motion, HDR, Single Shot
Video Resolutions: HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p
Visibility: 35°, 84°
Framerate (4K): 30 fps, 25 fps, 24 fps, 60 fps, 100 fps, 120 fps
Picture Formats: FAT32/exFAT, JPG, DNG, MP4, MOV
Framerate (Full HD): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 120 fps, 200 fps, 240 fps
Apertures: f/1.8, f/2.8
Framerate (HD): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 120 fps, 240 fps
Sensor: 1/1.3" CMOS
Photo Resolution: 48 MP, 50 MP
Lens Speeds: 1.8, 2.8
Internal Memory: 42 GB
Digital Zoom: 9 x
Configuration Options: Exposure, Video Resolution, White Balance, ISO
Gimbal: 3 Axis Gimbal
Focal Lengths: 24 mm, 70 mm
Frequency Ranges: 2,4 GHz, 5,8 GHz
Transmission Coverage: 10,000 m
Remote Control Connection: USB
Remote Control: Manual Operation
Image Transfer Frequency: 5.8 GHz
Image Transfer Range: 10,000 m
Flight Time: 45 min
Charging Times: 80 min, 60 min
Energy: 62.5 Wh
Flight Battery Weight: 267 g
Flight Battery Operating Temperature: +5 bis +40 °C
Battery Capacity: 4,276 mAh
Type of Battery: Li-Ion 4S
Battery Voltage: 14.76 V
Interchangeable Batteries: yes
Power: 65 Watt, 100 Watt
Drone Class: C1
Operating Systems: iOS, Android
Compatible with: DJI Goggles
Specifications
| Product Types | Foldable Drone, Camera Drone, Quadcopter |
|---|---|
| Area of Use | Outdoor |
| Skill Level | Easy |
| Recommended Minimum Age | 16 years |
| Launch | 2024 |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Return to Home, Shut Down, Automatic Height Control, Battery Level Indicator, Fail Safe |
| RC Functions | ActiveTrack, TapFly, Automatic Landing, Flight Direction Lock |
| Obstacle Avoidance | Forward, Upward, Backward, Infrared Sensors, Downward |
| Positioning | Visual Inertial Odometry (VIO), GPS, Glonass |
| Maximum Speed | 76 km/h |
| Lighting | Positioning LEDs |
| max. Altitude | 6,000 m |
| Max Speed | 21 m/s |
| Gyro | Gyroscope |
| Descent Rate | 10 m/s |
| Climb Rate | 10 m/s |
| Included in Delivery | Model, Remote Control, Flight Battery, Charger, Propeller (4x), Manual |
| Length | 266 mm |
| Weight | 724 g |
| Dimensions Folded | 214x101x89 mm |
| Width | 325 mm |
| Height | 106 mm |
| Wind Resistance | 12 m/s |
| Connectors | USB 3.0, microSD |
| Frame Material | Plastic |
| Diameter | 213 mm |
| Colour | Grey |
| Control Systems | Smartphone Control, Gesture Control, Radio |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Framerate (2.7K) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 100 fps, 120 fps, 240 fps |
| ISO Range (Photo) | 100 - 6,400 |
| ISO Range (Video) | 100 - 6,400 |
| Recording Modes | Slow Motion, HDR, Single Shot |
| Video Resolutions | HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p |
| Visibility | 35°, 84° |
| Framerate (4K) | 30 fps, 25 fps, 24 fps, 60 fps, 100 fps, 120 fps |
| Picture Formats | FAT32/exFAT, JPG, DNG, MP4, MOV |
| Framerate (Full HD) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 120 fps, 200 fps, 240 fps |
| Apertures | f/1.8, f/2.8 |
| Framerate (HD) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps, 120 fps, 240 fps |
| Sensor | 1/1.3" CMOS |
| Photo Resolution | 48 MP, 50 MP |
| Lens Speeds | 1.8, 2.8 |
| Internal Memory | 42 GB |
| Digital Zoom | 9 x |
| Configuration Options | Exposure, Video Resolution, White Balance, ISO |
| Gimbal | 3 Axis Gimbal |
| Focal Lengths | 24 mm, 70 mm |
| Frequency Ranges | 2,4 GHz, 5,8 GHz |
| Transmission Coverage | 10,000 m |
| Remote Control Connection | USB |
| Remote Control | Manual Operation |
| Image Transfer Frequency | 5.8 GHz |
| Image Transfer Range | 10,000 m |
| Flight Time | 45 min |
| Charging Times | 80 min, 60 min |
| Energy | 62.5 Wh |
| Flight Battery Weight | 267 g |
| Flight Battery Operating Temperature | +5 bis +40 °C |
| Battery Capacity | 4,276 mAh |
| Type of Battery | Li-Ion 4S |
| Battery Voltage | 14.76 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Power | 65 Watt, 100 Watt |
| Drone Class | C1 |
| Operating Systems | iOS, Android |
| Compatible with | DJI Goggles |
Reviews
Exactly as the description, cheers!
Really happy with this
Even better than I thought
Exactly what I was looking for
Packaged so carefully, arrived perfect
Fantastic product, really impressed
Second purchase already! Love it
Couldn't fault it
Perfect!
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.