DJI Avata 2 Fly Smart Combo (one battery)
Brand: DJI
Price: €459,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6218373c-1063-4b4a-b74c-297dfb21b564
Description
Area of Use: FPV, Indoor
Skill Levels: Easy, Medium
Recommended Minimum Age: 16 years
Launch: 2024
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Obstacle Detection
Obstacle Avoidance: Downward
Positioning System: GPS
Maximum Speed: 97 km/h
max. Altitude: 5,000 m
Max Speed: 27 m/s
Descent Rate: 9 m/s
Climb Rate: 9 m/s
Included in Delivery: Propeller
Length: 212 mm
Weight: 377 g
Width: 180 mm
Height: 64 mm
Wind Resistance: 10.7 m/s
Diameter: 120 mm
Colour: Grey
Control System: Radio
Camera Type: FPV Camera
Framerate (2.7K): 100 fps
ISO Range (Photo): 100 - 25,600
ISO Range (Video): 100 - 25,600
Video Shutter Speed: 1/50 - 1/8000 sec
Video Resolution: UHD (4K): 4096x2160p
Visibility: 155°
Framerate (4K): 60 fps
Picture Formats: JPEG, MP4
Framerate (Full HD): 100 fps
Aperture: f/2.8
Framerate (HD): 120 fps
Sensor: 1/1.3" CMOS
Photo Resolution: 12 MP
Lens Speed: 2.8
Internal Memory: 46 GB
Configuration Options: Exposure, Video Resolution
Focal Length: 12.7 mm
Frequency Ranges: 2,4 GHz, 5,8 GHz
Transmission Coverage: 5,000 m
Remote Control Connection: USB
Image Transfer Range: 5,000 m
Transmission Mode: Wi-Fi Image Transfer
Telemetry Data: Battery Level Indicator
Flight Time: 23 min
Charging Time: 45 min
Energy: 31.7 Wh
Flight Battery Weight: 145 g
Flight Battery Operating Temperature: +5 bis +40 °C
Battery Capacity: 2,150 mAh
Type of Battery: Lithium Ion
Battery Voltage: 14.76 V
Interchangeable Batteries: yes
Discharge Rate: 7 C
Charging Voltage: 17 V
Power: 65 Watt
Drone Class: C1
Specifications
| Product Types | Camera Drone, FPV-Racer, Quadcopter |
|---|---|
| Area of Use | FPV, Indoor |
| Skill Levels | Easy, Medium |
| Recommended Minimum Age | 16 years |
| Launch | 2024 |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Obstacle Detection |
| Obstacle Avoidance | Downward |
| Positioning System | GPS |
| Maximum Speed | 97 km/h |
| max. Altitude | 5,000 m |
| Max Speed | 27 m/s |
| Descent Rate | 9 m/s |
| Climb Rate | 9 m/s |
| Included in Delivery | Propeller |
| Length | 212 mm |
| Weight | 377 g |
| Width | 180 mm |
| Height | 64 mm |
| Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Diameter | 120 mm |
| Colour | Grey |
| Control System | Radio |
| Camera Type | FPV Camera |
| Framerate (2.7K) | 100 fps |
| ISO Range (Photo) | 100 - 25,600 |
| ISO Range (Video) | 100 - 25,600 |
| Video Shutter Speed | 1/50 - 1/8000 sec |
| Video Resolution | UHD (4K): 4096x2160p |
| Visibility | 155° |
| Framerate (4K) | 60 fps |
| Picture Formats | JPEG, MP4 |
| Framerate (Full HD) | 100 fps |
| Aperture | f/2.8 |
| Framerate (HD) | 120 fps |
| Sensor | 1/1.3" CMOS |
| Photo Resolution | 12 MP |
| Lens Speed | 2.8 |
| Internal Memory | 46 GB |
| Configuration Options | Exposure, Video Resolution |
| Focal Length | 12.7 mm |
| Frequency Ranges | 2,4 GHz, 5,8 GHz |
| Transmission Coverage | 5,000 m |
| Remote Control Connection | USB |
| Image Transfer Range | 5,000 m |
| Transmission Mode | Wi-Fi Image Transfer |
| Telemetry Data | Battery Level Indicator |
| Flight Time | 23 min |
| Charging Time | 45 min |
| Energy | 31.7 Wh |
| Flight Battery Weight | 145 g |
| Flight Battery Operating Temperature | +5 bis +40 °C |
| Battery Capacity | 2,150 mAh |
| Type of Battery | Lithium Ion |
| Battery Voltage | 14.76 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Discharge Rate | 7 C |
| Charging Voltage | 17 V |
| Power | 65 Watt |
| Drone Class | C1 |
Reviews
Really happy with this
Thanks for getting it here so quick
Really happy with this
Can't find any faults
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.