DJI Inspire 1 V2.0
Brand: DJI
Price: €467,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3b1ed464-dcdc-40a9-a3c6-b352ac32f4cd
Description
Area of Use: Indoor, Outdoor
Skill Level: Medium
Recommended Minimum Age: 16 years
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Propulsion: Electric
Engine Type: DJI 3510H
Protection: Return to Home
RC Functions: Auto Takeoff, Automatic Landing
max. Altitude: 4,500 m
Included in Delivery: Remote Control
Length: 438 mm
Weight: 2,935 g
Width: 451 mm
Height: 301 mm
Colour: White
Control Systems: Smartphone Control, Radio
Video Resolution: UHD (4K): 4096x2160p
Picture Formats: JPEG, DNG
Photo Resolution: 4,000 x 3,000
Internal Memory: 64 GB
Gimbal: 3 Axis Gimbal
Remote Control: Manual Operation
Transmission Mode: Wi-Fi Image Transfer
Telemetry Data: Displays Telemetry Data
Flight Time: 18 min
Battery Capacity: 4,500 mAh
Type of Battery: LiPo 6S
Interchangeable Batteries: yes
Specifications
| Product Types | Quadcopter, Camera Drone |
|---|---|
| Area of Use | Indoor, Outdoor |
| Skill Level | Medium |
| Recommended Minimum Age | 16 years |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Propulsion | Electric |
| Engine Type | DJI 3510H |
| Protection | Return to Home |
| RC Functions | Auto Takeoff, Automatic Landing |
| max. Altitude | 4,500 m |
| Included in Delivery | Remote Control |
| Length | 438 mm |
| Weight | 2,935 g |
| Width | 451 mm |
| Height | 301 mm |
| Colour | White |
| Control Systems | Smartphone Control, Radio |
| Video Resolution | UHD (4K): 4096x2160p |
| Picture Formats | JPEG, DNG |
| Photo Resolution | 4,000 x 3,000 |
| Internal Memory | 64 GB |
| Gimbal | 3 Axis Gimbal |
| Remote Control | Manual Operation |
| Transmission Mode | Wi-Fi Image Transfer |
| Telemetry Data | Displays Telemetry Data |
| Flight Time | 18 min |
| Battery Capacity | 4,500 mAh |
| Type of Battery | LiPo 6S |
| Interchangeable Batteries | yes |
Reviews
Wow! Amazing value
Spot on
Amazing 👌
Arrived safe and sound, very pleased
Just as advertised, very reliable
Works great, good price
Got it super fast! Very happy
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.