DJI Mavic 2 Pro Smart Controller
Brand: DJI
Price: €1.529,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 69993b91-12e1-4d5f-83ad-6bb973e01665
Description
Area of Use: Outdoor
Skill Level: Difficult
Recommended Minimum Age: 14 years
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Fail Safe
RC Function: ActiveTrack
Obstacle Avoidance: All Directions
Positioning: Glonass, GPS
Features: 4 Motors
Maximum Speed: 72 km/h
Lighting: Positioning LEDs, Front Lights, Rear Lights
max. Altitude: 6,000 m
Max Speed: 20 m/s
Descent Rate: 3 m/s
Climb Rate: 5 m/s
Included in Delivery: Remote Control, Flight Battery, Charger, Replacement Rotor, USB Adapter, Model
Length: 322 mm
Weight: 907 g
Dimensions Folded: 214x91x84 mm
Width: 242 mm
Height: 84 mm
Wind Resistance: 10.6 m/s
Connector: Micro-USB
Colours: Grey, Black
Control System: Radio
Camera Type: Integrated Camera
Framerate (2.7K): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps
ISO Range (Photo): 100 - 12,800
ISO Range (Video): 100 - 6,400
Video Shutter Speed: 8 - 1/8000 sec
Recording Modes: Single Shot, HDR, Exposure Bracketing
Video Resolutions: HD (2,7K): 2716×1524, Full-HD: 1920x1080p, UHD (4K): 4096x2160p
Visibility: 77°
Framerate (4K): 30 fps, 24 fps, 25 fps
Picture Formats: DNG, JPG
Framerate (Full HD): 30 fps, 60 fps, 48 fps, 50 fps, 24 fps, 25 fps, 120 fps
Aperture: f/2.8 - f/11
Photo Resolution: 20 MP, 5.472 × 3.648
Internal Memory: 8 GB
Gimbal: 3 Axis Gimbal
Electronic Image Stabiliser: yes
Focal Length: 28 mm
Frequency Range: 2,4 GHz
Transmission Coverage: 5,000 m
Remote Control Connection: USB
Image Transfer Frequency: 5.8 GHz
Image Transfer Range: 8,000 m
Flight Time: 31 min
Energy: 59.29 Wh
Flight Battery Weight: 297 g
Battery Capacity: 3,850 mAh
Type of Battery: LiPo 4S
Battery Voltage: 15.4 V
Interchangeable Batteries: yes
Charging Voltage: 17.6 V
Power: 60 Watt
Warning: Not suitable for children under 3 years of age. Choking hazard due to small parts.
Operating Systems: iOS, Android
Compatible with: DJI Goggles
Specifications
| Product Type | Foldable Drone |
|---|---|
| Area of Use | Outdoor |
| Skill Level | Difficult |
| Recommended Minimum Age | 14 years |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Fail Safe |
| RC Function | ActiveTrack |
| Obstacle Avoidance | All Directions |
| Positioning | Glonass, GPS |
| Features | 4 Motors |
| Maximum Speed | 72 km/h |
| Lighting | Positioning LEDs, Front Lights, Rear Lights |
| max. Altitude | 6,000 m |
| Max Speed | 20 m/s |
| Descent Rate | 3 m/s |
| Climb Rate | 5 m/s |
| Included in Delivery | Remote Control, Flight Battery, Charger, Replacement Rotor, USB Adapter, Model |
| Length | 322 mm |
| Weight | 907 g |
| Dimensions Folded | 214x91x84 mm |
| Width | 242 mm |
| Height | 84 mm |
| Wind Resistance | 10.6 m/s |
| Connector | Micro-USB |
| Colours | Grey, Black |
| Control System | Radio |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Framerate (2.7K) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 48 fps, 50 fps, 60 fps |
| ISO Range (Photo) | 100 - 12,800 |
| ISO Range (Video) | 100 - 6,400 |
| Video Shutter Speed | 8 - 1/8000 sec |
| Recording Modes | Single Shot, HDR, Exposure Bracketing |
| Video Resolutions | HD (2,7K): 2716×1524, Full-HD: 1920x1080p, UHD (4K): 4096x2160p |
| Visibility | 77° |
| Framerate (4K) | 30 fps, 24 fps, 25 fps |
| Picture Formats | DNG, JPG |
| Framerate (Full HD) | 30 fps, 60 fps, 48 fps, 50 fps, 24 fps, 25 fps, 120 fps |
| Aperture | f/2.8 - f/11 |
| Photo Resolution | 20 MP, 5.472 × 3.648 |
| Internal Memory | 8 GB |
| Gimbal | 3 Axis Gimbal |
| Electronic Image Stabiliser | yes |
| Focal Length | 28 mm |
| Frequency Range | 2,4 GHz |
| Transmission Coverage | 5,000 m |
| Remote Control Connection | USB |
| Image Transfer Frequency | 5.8 GHz |
| Image Transfer Range | 8,000 m |
| Flight Time | 31 min |
| Energy | 59.29 Wh |
| Flight Battery Weight | 297 g |
| Battery Capacity | 3,850 mAh |
| Type of Battery | LiPo 4S |
| Battery Voltage | 15.4 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Charging Voltage | 17.6 V |
| Power | 60 Watt |
| Warning | Not suitable for children under 3 years of age. Choking hazard due to small parts. |
| Operating Systems | iOS, Android |
| Compatible with | DJI Goggles |
Reviews
Every penny well spent
Amazing quality for the price!
Very pleased with this
Wow! Amazing value
Wow! Amazing value
Every penny well spent
Super satisfied 😊
Legit so good
10/10 would buy again
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.