DJI Mavic 3 Pro Fly More Combo + DJI RC PR0
Brand: DJI
Price: €2.429,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 217c3f6f-7c41-4fa3-bc2c-c40dd5fd9009
Description
Skill Levels: Medium, Easy, Difficult
Recommended Minimum Age: 18 years
Launch: 2023
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Shut Down, AHA (Altitude Hold Adjustment), Automatic Height Control, Battery Level Indicator, Fail Safe, Geofencing, Return to Home
RC Function: Follow Me
Obstacle Avoidance: Downward, Upward, Backward, Lateral, Forward
Positioning System: GPS
Features: 4 Motors, Foldable Rotors
Maximum Speed: 76 km/h
Lighting: Positioning LEDs
max. Altitude: 6,000 m
Max Speed: 21 m/s
Descent Rate: 6 m/s
Climb Rate: 8 m/s
Included in Delivery: Remote Control, Transport Bag
Length: 348 mm
Weight: 958 g
Dimensions Folded: 213 x 98 x 95 mm
Width: 291 mm
Height: 108 mm
Wind Resistance: 12 m/s
Connectors: microSD, Micro-USB
Frame Material: Plastic
Colour: Grey
Control System: Radio
Camera Type: Integrated Camera
Framerate (2.7K): 120 fps
Number of Cameras: 3
ISO Range (Photo): 100 - 6,400
ISO Range (Video): 100 - 6,400
Camera: Hasselblad
Recording Modes: Time Lapse
Video Resolutions: UHD (4K): 4096x2160p, 5,2K
Visibility: 84°
Framerate (4K): 120 fps
Picture Formats: JPEG, DNG, MP4, Apple ProRes, MOV
Framerate (Full HD): 200 fps
Aperture: f/2.8 - f/11
Framerate (HD): 200 fps
Sensors: 1/1.3" CMOS, 1/2" CMOS
Photo Resolution: 20 MP, 48 MP, 12 MP
Lens Speeds: 2.8, 3.4
Internal Memory: 8 GB
Digital Zoom: 28 x
Configuration Options: Exposure, Aperture, ISO, White Balance
Electronic Image Stabiliser: no
Focal Lengths: 24 mm, 70 mm, 166 mm
Frequency Ranges: 5,8 GHz, 2,4 GHz
Transmission Coverage: 8,000 m
Remote Control Connection: USB
Remote Control: DJI RC Pro
Image Transfer Range: 8,000 m
Telemetry Data: Battery Level Indicator, RealTime, Height Sensor, Compass
Flight Time: 43 min
Charging Time: 96 min
Energy: 77 Wh
Flight Battery Weight: 336 g
Battery Capacity: 5,000 mAh
Type of Battery: LiPo 4S
Battery Voltage: 15.4 V
Interchangeable Batteries: yes
Charging Voltage: 17.6 V
Drone Class: C2
Specifications
| Product Types | Camera Drone, Foldable Drone, Quadcopter |
|---|---|
| Skill Levels | Medium, Easy, Difficult |
| Recommended Minimum Age | 18 years |
| Launch | 2023 |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Shut Down, AHA (Altitude Hold Adjustment), Automatic Height Control, Battery Level Indicator, Fail Safe, Geofencing, Return to Home |
| RC Function | Follow Me |
| Obstacle Avoidance | Downward, Upward, Backward, Lateral, Forward |
| Positioning System | GPS |
| Features | 4 Motors, Foldable Rotors |
| Maximum Speed | 76 km/h |
| Lighting | Positioning LEDs |
| max. Altitude | 6,000 m |
| Max Speed | 21 m/s |
| Descent Rate | 6 m/s |
| Climb Rate | 8 m/s |
| Included in Delivery | Remote Control, Transport Bag |
| Length | 348 mm |
| Weight | 958 g |
| Dimensions Folded | 213 x 98 x 95 mm |
| Width | 291 mm |
| Height | 108 mm |
| Wind Resistance | 12 m/s |
| Connectors | microSD, Micro-USB |
| Frame Material | Plastic |
| Colour | Grey |
| Control System | Radio |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Framerate (2.7K) | 120 fps |
| Number of Cameras | 3 |
| ISO Range (Photo) | 100 - 6,400 |
| ISO Range (Video) | 100 - 6,400 |
| Camera | Hasselblad |
| Recording Modes | Time Lapse |
| Video Resolutions | UHD (4K): 4096x2160p, 5,2K |
| Visibility | 84° |
| Framerate (4K) | 120 fps |
| Picture Formats | JPEG, DNG, MP4, Apple ProRes, MOV |
| Framerate (Full HD) | 200 fps |
| Aperture | f/2.8 - f/11 |
| Framerate (HD) | 200 fps |
| Sensors | 1/1.3" CMOS, 1/2" CMOS |
| Photo Resolution | 20 MP, 48 MP, 12 MP |
| Lens Speeds | 2.8, 3.4 |
| Internal Memory | 8 GB |
| Digital Zoom | 28 x |
| Configuration Options | Exposure, Aperture, ISO, White Balance |
| Electronic Image Stabiliser | no |
| Focal Lengths | 24 mm, 70 mm, 166 mm |
| Frequency Ranges | 5,8 GHz, 2,4 GHz |
| Transmission Coverage | 8,000 m |
| Remote Control Connection | USB |
| Remote Control | DJI RC Pro |
| Image Transfer Range | 8,000 m |
| Telemetry Data | Battery Level Indicator, RealTime, Height Sensor, Compass |
| Flight Time | 43 min |
| Charging Time | 96 min |
| Energy | 77 Wh |
| Flight Battery Weight | 336 g |
| Battery Capacity | 5,000 mAh |
| Type of Battery | LiPo 4S |
| Battery Voltage | 15.4 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Charging Voltage | 17.6 V |
| Drone Class | C2 |
Reviews
Legit so good
Does exactly what it should
Delivered when promised... very satisfied
Just as advertised, very reliable
😍 Love it
Top quality stuff, will order again
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
⭐⭐⭐⭐⭐
Just as advertised, very reliable
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.