DJI Mavic Pro Fly More Combo
Brand: DJI
Price: €858,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ada455fc-3c70-4f45-b0f2-13445057215e
Description
Area of Use: FPV, Outdoor, Selfie
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
RC Functions: Position Hold, TapFly, Watch Me, Trace Mode, Profile Mode, Spotlight Mode, Follow Me
Obstacle Avoidance: Forward, Downward
Positioning: Glonass, GPS
Features: Foldable Rotors
Maximum Speed: 64 km/h
max. Altitude: 5,000 m
Gyro: 3-Axis Gyroscope
Descent Rate: 3 m/s
Climb Rate: 5 m/s
Included in Delivery: Model, Remote Control, Charger, Micro SD Card, Micro USB Cable
Length: 198 mm
Weight: 743 g
Dimensions Folded: 83 x 83 x 198 mm
Width: 83 mm
Height: 83 mm
Colour: Black
Control Systems: Smartphone Control, Gesture Control, Radio
Camera Type: Integrated Camera
ISO Range (Photo): 100 - 1,600
ISO Range (Video): 100 - 3,200
Video Shutter Speed: 8 - 1/8000 sec
Video Resolutions: HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p
Visibility: 78,8°
Framerate (4K): 30 fps, 24 fps, 25 fps
Picture Formats: JPEG, DNG, MP4, MOV
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 48 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps
Photo Resolution: 4,000 x 3,000
Lens Speed: 2.2
Internal Memory: 8 GB
Gimbal: 3 Axis Gimbal
Electronic Image Stabiliser: yes
Focal Length: 28 mm
Frequency Range: 2,4 GHz
Transmission Coverage: 7,000 m
Flight Time: 27 min
Energy: 43.6 Wh
Flight Battery Weight: 240 g
Flight Battery Operating Temperature: +5 bis +40 °C
Battery Capacity: 3,830 mAh
Type of Battery: LiPo 3S
Battery Voltage: 11.4 V
Interchangeable Batteries: yes
Charging Voltage: 13.05 V
Power: 50 Watt
Image Transmission Range Wi-Fi: 80 m
max. Descent Rate Wi-Fi: 1 m/s
max. Ascent Rate Wi-Fi: 2 m/s
Operating Systems: iOS, Android
Compatible with: DJI Goggles
Required Accessory: Micro SD Card
Specifications
| Product Type | Foldable Drone |
|---|---|
| Area of Use | FPV, Outdoor, Selfie |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| RC Functions | Position Hold, TapFly, Watch Me, Trace Mode, Profile Mode, Spotlight Mode, Follow Me |
| Obstacle Avoidance | Forward, Downward |
| Positioning | Glonass, GPS |
| Features | Foldable Rotors |
| Maximum Speed | 64 km/h |
| max. Altitude | 5,000 m |
| Gyro | 3-Axis Gyroscope |
| Descent Rate | 3 m/s |
| Climb Rate | 5 m/s |
| Included in Delivery | Model, Remote Control, Charger, Micro SD Card, Micro USB Cable |
| Length | 198 mm |
| Weight | 743 g |
| Dimensions Folded | 83 x 83 x 198 mm |
| Width | 83 mm |
| Height | 83 mm |
| Colour | Black |
| Control Systems | Smartphone Control, Gesture Control, Radio |
| Camera Type | Integrated Camera |
| ISO Range (Photo) | 100 - 1,600 |
| ISO Range (Video) | 100 - 3,200 |
| Video Shutter Speed | 8 - 1/8000 sec |
| Video Resolutions | HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p |
| Visibility | 78,8° |
| Framerate (4K) | 30 fps, 24 fps, 25 fps |
| Picture Formats | JPEG, DNG, MP4, MOV |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 48 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps |
| Photo Resolution | 4,000 x 3,000 |
| Lens Speed | 2.2 |
| Internal Memory | 8 GB |
| Gimbal | 3 Axis Gimbal |
| Electronic Image Stabiliser | yes |
| Focal Length | 28 mm |
| Frequency Range | 2,4 GHz |
| Transmission Coverage | 7,000 m |
| Flight Time | 27 min |
| Energy | 43.6 Wh |
| Flight Battery Weight | 240 g |
| Flight Battery Operating Temperature | +5 bis +40 °C |
| Battery Capacity | 3,830 mAh |
| Type of Battery | LiPo 3S |
| Battery Voltage | 11.4 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Charging Voltage | 13.05 V |
| Power | 50 Watt |
| Image Transmission Range Wi-Fi | 80 m |
| max. Descent Rate Wi-Fi | 1 m/s |
| max. Ascent Rate Wi-Fi | 2 m/s |
| Operating Systems | iOS, Android |
| Compatible with | DJI Goggles |
| Required Accessory | Micro SD Card |
Reviews
Perfect!
Honestly fantastic
Love this! 😄
Spot on
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Very pleased with this
Really impressed, no complaints
Fast delivery, product is solid
Does the job perfectly... will be ordering more
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.