DJI Mini 3 DJI RC-N1
Brand: DJI
Price: €238,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4f9ed8ee-c77a-4768-9385-63009545c4be
Description
Skill Level: Medium
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Fail Safe, Return to Home
RC Functions: Spotlight Mode, ActiveTrack, Follow Me, Automatic Landing
Obstacle Avoidance: Forward, Backward, Infrared Sensors, Downward
Positioning: Glonass, GPS
Speed Level: 3 Speed Levels
Features: Foldable Rotors
Maximum Speed: 58 km/h
Lighting: LED
max. Altitude: 4,000 m
Max Speed: 16 m/s
Descent Rate: 3 m/s
Climb Rate: 5 m/s
Included in Delivery: Manual, Propeller Guard, Toolset, Battery Pack
Length: 251 mm
Weight: 248 g
Dimensions Folded: 148 x 90 x 62 mm
Width: 362 mm
Height: 72 mm
Wind Resistance: 10.7 m/s
Connectors: Micro-USB, microSD
Frame Material: Plastic
Colour: White
Control System: Smartphone Control
Camera Type: Integrated Camera
Framerate (2.7K): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps
ISO Range (Photo): 100 - 6,400
ISO Range (Video): 100 - 6,400
Video Shutter Speed: 2 - 1/8000 sec
Video Resolutions: HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p
Visibility: 82°
Framerate (4K): 30 fps, 25 fps, 24 fps
Picture Formats: RAW, JPG, MP4
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps
Aperture: f/1.7
Sensor: 1/1.3" CMOS
Photo Resolution: 12 MP
Lens Speed: 1,7
Digital Zoom: 4 x
Configuration Options: Exposure, ISO, Video Resolution, White Balance
Electronic Image Stabiliser: no
Focal Length: 24 mm
Frequency Ranges: 5,8 GHz, 2,4 GHz
Transmission Coverage: 6,000 m
Image Transfer Frequency: 5.8 GHz
Transmission Mode: Wi-Fi Image Transfer
Telemetry Data: Battery Level Indicator, RealTime
Flight Time: 38 min
Charging Time: 64 min
Energy: 18.1 Wh
Flight Battery Weight: 81 g
Battery Capacity: 2,453 mAh
Type of Battery: LiPo 2S
Battery Voltage: 7.4 V
Interchangeable Batteries: yes
Charging Voltage: 8.5 V
Power: 30 Watt
Drone Class: C0
Specifications
| Product Types | Camera Drone, Foldable Drone, Quadcopter |
|---|---|
| Skill Level | Medium |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Fail Safe, Return to Home |
| RC Functions | Spotlight Mode, ActiveTrack, Follow Me, Automatic Landing |
| Obstacle Avoidance | Forward, Backward, Infrared Sensors, Downward |
| Positioning | Glonass, GPS |
| Speed Level | 3 Speed Levels |
| Features | Foldable Rotors |
| Maximum Speed | 58 km/h |
| Lighting | LED |
| max. Altitude | 4,000 m |
| Max Speed | 16 m/s |
| Descent Rate | 3 m/s |
| Climb Rate | 5 m/s |
| Included in Delivery | Manual, Propeller Guard, Toolset, Battery Pack |
| Length | 251 mm |
| Weight | 248 g |
| Dimensions Folded | 148 x 90 x 62 mm |
| Width | 362 mm |
| Height | 72 mm |
| Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Connectors | Micro-USB, microSD |
| Frame Material | Plastic |
| Colour | White |
| Control System | Smartphone Control |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Framerate (2.7K) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps |
| ISO Range (Photo) | 100 - 6,400 |
| ISO Range (Video) | 100 - 6,400 |
| Video Shutter Speed | 2 - 1/8000 sec |
| Video Resolutions | HD (2,7K): 2716×1524, UHD (4K): 4096x2160p, Full-HD: 1920x1080p |
| Visibility | 82° |
| Framerate (4K) | 30 fps, 25 fps, 24 fps |
| Picture Formats | RAW, JPG, MP4 |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps |
| Aperture | f/1.7 |
| Sensor | 1/1.3" CMOS |
| Photo Resolution | 12 MP |
| Lens Speed | 1,7 |
| Digital Zoom | 4 x |
| Configuration Options | Exposure, ISO, Video Resolution, White Balance |
| Electronic Image Stabiliser | no |
| Focal Length | 24 mm |
| Frequency Ranges | 5,8 GHz, 2,4 GHz |
| Transmission Coverage | 6,000 m |
| Image Transfer Frequency | 5.8 GHz |
| Transmission Mode | Wi-Fi Image Transfer |
| Telemetry Data | Battery Level Indicator, RealTime |
| Flight Time | 38 min |
| Charging Time | 64 min |
| Energy | 18.1 Wh |
| Flight Battery Weight | 81 g |
| Battery Capacity | 2,453 mAh |
| Type of Battery | LiPo 2S |
| Battery Voltage | 7.4 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Charging Voltage | 8.5 V |
| Power | 30 Watt |
| Drone Class | C0 |
Reviews
Quality is top tier
Works like a charm ✨
Quality is top tier
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Five stars
Really impressed, no complaints
Came super fast and works great
Solid product, arrived quickly
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.