DJI Mini 4K Fly More Combo
Brand: DJI
Price: €278,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 152f79aa-6fb7-4393-94cc-4b204d658175
Description
Skill Level: Medium
Launch: 2024
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: Fail Safe, Return to Home
RC Function: Automatic Landing
Obstacle Avoidance: Infrared Sensors, Downward
Positioning: Glonass, GPS
Speed Level: 3 Speed Levels
Features: Foldable Rotors
Maximum Speed: 58 km/h
Lighting: LED
Max Speed: 16 m/s
Descent Rate: 3 m/s
Climb Rate: 5 m/s
Included in Delivery: Manual, Propeller Guard, Charger, Remote Control, Toolset
Length: 245 mm
Weight: 246 g
Dimensions Folded: 131 x 81 x 58 mm
Width: 289 mm
Height: 58 mm
Wind Resistance: 10.7 m/s
Connectors: Micro-USB, microSD
Frame Material: Plastic
Diameter: 213 mm
Control System: Smartphone Control
Camera Type: Integrated Camera
Framerate (2.7K): 60 fps, 30 fps, 24 fps, 25 fps
ISO Range (Photo): 100 - 3,200
ISO Range (Video): 100 - 3,200
Video Shutter Speed: 4 - 1/8000 sec
Video Resolutions: UHD (4K): 4096x2160p, HD (2,7K): 2716×1524, Full-HD: 1920x1080p
Visibility: 83°
Framerate (4K): 30 fps
Picture Formats: JPG, MP4
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps
Aperture: f/2.8
Sensor: 1/2.3" CMOS
Photo Resolution: 12 MP
Lens Speed: 2.8
Electronic Image Stabiliser: no
Focal Length: 24 mm
Frequency Range: 5,8 GHz
Transmission Coverage: 10,000 m
Image Transfer Frequency: 5.8 GHz
Image Transfer Range: 1,000 m
Transmission Mode: Wi-Fi Image Transfer
Flight Time: 31 min
Energy: 17.32 Wh
Flight Battery Weight: 100 g
Battery Capacity: 2,250 mAh
Type of Battery: LiPo 2S
Battery Voltage: 8.8 V
Interchangeable Batteries: yes
Charging Voltage: 12 V
Power: 18 Watt
Drone Class: C0
Specifications
| Product Types | Camera Drone, Foldable Drone, Quadcopter |
|---|---|
| Skill Level | Medium |
| Launch | 2024 |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | Fail Safe, Return to Home |
| RC Function | Automatic Landing |
| Obstacle Avoidance | Infrared Sensors, Downward |
| Positioning | Glonass, GPS |
| Speed Level | 3 Speed Levels |
| Features | Foldable Rotors |
| Maximum Speed | 58 km/h |
| Lighting | LED |
| Max Speed | 16 m/s |
| Descent Rate | 3 m/s |
| Climb Rate | 5 m/s |
| Included in Delivery | Manual, Propeller Guard, Charger, Remote Control, Toolset |
| Length | 245 mm |
| Weight | 246 g |
| Dimensions Folded | 131 x 81 x 58 mm |
| Width | 289 mm |
| Height | 58 mm |
| Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Connectors | Micro-USB, microSD |
| Frame Material | Plastic |
| Diameter | 213 mm |
| Control System | Smartphone Control |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Framerate (2.7K) | 60 fps, 30 fps, 24 fps, 25 fps |
| ISO Range (Photo) | 100 - 3,200 |
| ISO Range (Video) | 100 - 3,200 |
| Video Shutter Speed | 4 - 1/8000 sec |
| Video Resolutions | UHD (4K): 4096x2160p, HD (2,7K): 2716×1524, Full-HD: 1920x1080p |
| Visibility | 83° |
| Framerate (4K) | 30 fps |
| Picture Formats | JPG, MP4 |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps |
| Aperture | f/2.8 |
| Sensor | 1/2.3" CMOS |
| Photo Resolution | 12 MP |
| Lens Speed | 2.8 |
| Electronic Image Stabiliser | no |
| Focal Length | 24 mm |
| Frequency Range | 5,8 GHz |
| Transmission Coverage | 10,000 m |
| Image Transfer Frequency | 5.8 GHz |
| Image Transfer Range | 1,000 m |
| Transmission Mode | Wi-Fi Image Transfer |
| Flight Time | 31 min |
| Energy | 17.32 Wh |
| Flight Battery Weight | 100 g |
| Battery Capacity | 2,250 mAh |
| Type of Battery | LiPo 2S |
| Battery Voltage | 8.8 V |
| Interchangeable Batteries | yes |
| Charging Voltage | 12 V |
| Power | 18 Watt |
| Drone Class | C0 |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Exactly what I needed. Very happy with this.
Got exactly what I needed, very pleased
Perfect 👍
Amazing quality for the price!
Absolutely brilliant 👍
Thanks for getting it here so quick
One of my best buys ever
Exactly what I needed, thanks!
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.