Fujifilm EF-60
Brand: Fujifilm
Price: €292,41
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d3001b16-190f-4ab8-b598-9940767ad787
Description
Suitable for Camera Type: Fujifilm
Flash Guide Number (ISO 100): 60
Zoom Reflector: 24-200mm
Display Type: LCD
Weight: 300 g
Flash Head Movements: Upwards (through to 90°), Left (through to 180°), Right (through to 180°)
Series: Fujifilm EF
Suitable For: Semi-Professional Photographer, Professional Photographer
Functions: High Speed Sync (HSS), Second Curtain Synchronisation, AF Assist Beam, Permanent LED Light
Flash Controls: TTL, FP Manual
Exposure Compensation: +/- 2 in 1/3
Power Supplies: Rechargeable Battery, Batteries
Compatible Batteries: 4 x AA
Colour Temperature: 5,300 K
Dimensions: 97 x 73 x 113 mm
Weitwinkelstreuscheibe: 16 mm
Specifications
| Product Type | Camera Flash |
|---|---|
| Suitable for Camera Type | Fujifilm |
| Flash Guide Number (ISO 100) | 60 |
| Zoom Reflector | 24-200mm |
| Display Type | LCD |
| Weight | 300 g |
| Flash Head Movements | Upwards (through to 90°), Left (through to 180°), Right (through to 180°) |
| Series | Fujifilm EF |
| Suitable For | Semi-Professional Photographer, Professional Photographer |
| Functions | High Speed Sync (HSS), Second Curtain Synchronisation, AF Assist Beam, Permanent LED Light |
| Flash Controls | TTL, FP Manual |
| Exposure Compensation | +/- 2 in 1/3 |
| Power Supplies | Rechargeable Battery, Batteries |
| Compatible Batteries | 4 x AA |
| Colour Temperature | 5,300 K |
| Dimensions | 97 x 73 x 113 mm |
| Weitwinkelstreuscheibe | 16 mm |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Came super fast and works great
Perfect! 10/10 ⭐
Everything came perfectly packaged
Exactly as the description, cheers!
Works great, super happy!
Works great, super happy!
Best thing I've bought in a while
Works great, good price
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.