Fujifilm FUJINON XC 13-33mm f3.5-6.3 OIS
Brand: Fujifilm
Price: €341,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc763b08-8f04-416a-8a4e-e5502e190e14
Description
Lens Mount: Fujifilm X
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
Lens Construction (Groups/Elements): 9/10
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: Zoom Ring, Focus Ring
Bayonet Materials: Metal, With Rubber Seal
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 13 - 33 mm
Zoom Factor: 2.5 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Max. Magnification: 1:4
Closest Focusing Distance: 20 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 20 - 50 mm
Lens Types: ED, Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 3.5 - 6.3
Filter Thread: 49 mm
Length: 37 mm
Lens Diameter: 61.9
Weight: 125 g
Series: Fuji Fujinon, Fujifilm XC
Area of Use: Close-up Photography, Landscape Photography, Street Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Standard Zoom Lens, Wide Angle Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/10 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | Zoom Ring, Focus Ring |
| Bayonet Materials | Metal, With Rubber Seal |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 13 - 33 mm |
| Zoom Factor | 2.5 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Max. Magnification | 1:4 |
| Closest Focusing Distance | 20 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 20 - 50 mm |
| Lens Types | ED, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 3.5 - 6.3 |
| Filter Thread | 49 mm |
| Length | 37 mm |
| Lens Diameter | 61.9 |
| Weight | 125 g |
| Series | Fuji Fujinon, Fujifilm XC |
| Area of Use | Close-up Photography, Landscape Photography, Street Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Even better than I thought
Worth the investment for sure
Arrived safe and sound, very pleased
Fast delivery, product is solid
Amazing service and product 👍
Arrived safe and sound, very pleased
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Top quality, can't complain
Excellent stuff
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.