Fujifilm Fujinon XF 150-600mm f5.6-8 R LM OIS WR
Brand: Fujifilm
Price: €1.574,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cb8610e1-ac34-4225-bf17-9f7c37787836
Description
Lens Mount: Fujifilm X
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
Lens Construction (Groups/Elements): 17/24
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: Focus Ring, Zoom Ring
Outdoor Function: Weatherproof
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 5.6
Focal Length: 150 - 600 mm
Zoom Factor: 4 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 240 cm
Lens Type: Super ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 5.6 - 8
Filter Thread: 82 mm
Length: 315 mm
Lens Diameter: 99
Weight: 1,605 g
Series: Fuji Fujinon, Fujifilm XF
Area of Use: Sports Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood, Cleaning Cloth, Tripod Collar, Strap
Colours: Silver, Black
Specifications
| Product Type | Super Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 17/24 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | Focus Ring, Zoom Ring |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 5.6 |
| Focal Length | 150 - 600 mm |
| Zoom Factor | 4 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 240 cm |
| Lens Type | Super ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 5.6 - 8 |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 315 mm |
| Lens Diameter | 99 |
| Weight | 1,605 g |
| Series | Fuji Fujinon, Fujifilm XF |
| Area of Use | Sports Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood, Cleaning Cloth, Tripod Collar, Strap |
| Colours | Silver, Black |
Reviews
Quality and price are unbeatable
100% would recommend
Fast delivery, excellent item
Fantastic product, really impressed
Spot on mate, spot on
Such good value... impressed
Packaged so carefully, arrived perfect
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.