Fujifilm FUJINON XF 55-200mm f/3.5-4.8 R LM OIS
Brand: Fujifilm
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e27deb3b-a7e4-4914-8a9c-6f5174f763cf
Description
Lens Mount: Fujifilm X
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Lens Construction (Groups/Elements): 10/14
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: AF/MF
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 55 - 200 mm
Zoom Factor: 3.6 times
Focus: Manual Focus, Auto Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:5.56
Closest Focusing Distance: 110 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 84 - 305 mm
Lens Types: Super ED, ED
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 3.5
Filter Thread: 62 mm
Length: 177 mm
Lens Diameter: 75
Weight: 580 g
Series: Fuji Fujinon, Fujifilm XF
Area of Use: Landscape Photography, Sports Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/14 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 55 - 200 mm |
| Zoom Factor | 3.6 times |
| Focus | Manual Focus, Auto Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:5.56 |
| Closest Focusing Distance | 110 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 84 - 305 mm |
| Lens Types | Super ED, ED |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 3.5 |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 177 mm |
| Lens Diameter | 75 |
| Weight | 580 g |
| Series | Fuji Fujinon, Fujifilm XF |
| Area of Use | Landscape Photography, Sports Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Rear Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Top quality, can't complain
Fantastic quality, unbeatable price!
Even better than I thought
Fantastic, ordering more!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Second purchase already! Love it
Better than expected tbh
Exactly what I wanted
Worth the investment for sure
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.