Fujifilm GF 120mm f4 R LM OIS WR Macro
Brand: Fujifilm
Price: €2.393,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 99dd97f2-4999-4248-9a38-7baf91f4d96f
Description
Lens Mount: Fujifilm G
Suitable for Sensor Type: APS-C
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Image Stabilisation System: Optical Image Stabilizer (OIS)
Lens Construction (Groups/Elements): 9/14
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: Focus Ring
Outdoor Functions: Weatherproof, Splash Resistant, Dust Resistant
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 120 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Closest Focusing Distance: 45 cm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4
Filter Thread: 72 mm
Length: 153 mm
Lens Diameter: 89
Weight: 980 g
Series: Fujifilm GF
Area of Use: Macro Photography, Landscape Photography, Portrait Photography, Night Photography, Action Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Telephoto Lens, Macro Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm G |
| Suitable for Sensor Type | APS-C |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Image Stabilisation System | Optical Image Stabilizer (OIS) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/14 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | Focus Ring |
| Outdoor Functions | Weatherproof, Splash Resistant, Dust Resistant |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 120 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Closest Focusing Distance | 45 cm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4 |
| Filter Thread | 72 mm |
| Length | 153 mm |
| Lens Diameter | 89 |
| Weight | 980 g |
| Series | Fujifilm GF |
| Area of Use | Macro Photography, Landscape Photography, Portrait Photography, Night Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Best thing I've bought in a while
Love this! 😄
Ordering more for friends
Exactly what I needed, thanks!
Brilliant, no complaints at all
Very pleased with this
Quality is top tier
Perfect 👍
Quality is top tier
Got exactly what I needed, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.