Fujifilm GF 23mm f4 R LM WR
Brand: Fujifilm
Price: €1.880,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c7b4c081-94fc-44ca-a216-3c533d5aedd7
Description
Lens Mount: Fujifilm G
Suitable for Sensor Type: Medium Format
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 12/15
Number of Aperture Blades: 9
Outdoor Function: Weatherproof
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 23 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 38 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 18 mm
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4
Filter Thread: 82 mm
Length: 103 mm
Lens Diameter: 90
Weight: 845 g
Series: Fujifilm GF
Area of Use: News Photography, Landscape Photography, Architectural Photography
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Wide Angle Lens, Medium Format Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm G |
| Suitable for Sensor Type | Medium Format |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/15 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 23 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 38 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 18 mm |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4 |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 103 mm |
| Lens Diameter | 90 |
| Weight | 845 g |
| Series | Fujifilm GF |
| Area of Use | News Photography, Landscape Photography, Architectural Photography |
| Colour | Black |
Reviews
Can't fault it, great price too
100% would recommend
Legit so good
Amazing service and product 👍
Highly recommend!
Delivered when promised... very satisfied
Really happy with this
No issues whatsoever
Top quality stuff, will order again
Really happy with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.