Fujifilm GF 250mm f4 R LM OIS WR
Brand: Fujifilm
Price: €2.393,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fcacc9c3-eb7d-4506-9ad6-aa4cbc61cd62
Description
Lens Mount: Fujifilm G
Suitable for Sensor Type: Medium Format
Constructions: Zoom Lens, Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 10/16
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: Aperture Ring
Outdoor Functions: Weatherproof, Dust Resistant, Splash Resistant
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 250 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 140 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 200 mm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4
Filter Thread: 82 mm
Length: 204 mm
Lens Diameter: 108
Weight: 1,425 g
Series: Fujifilm GF
Area of Use: Sports Photography, Animal Photography, Portrait Photography
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Medium Format Lens, Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Fujifilm G |
| Suitable for Sensor Type | Medium Format |
| Constructions | Zoom Lens, Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/16 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | Aperture Ring |
| Outdoor Functions | Weatherproof, Dust Resistant, Splash Resistant |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 250 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 140 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 200 mm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4 |
| Filter Thread | 82 mm |
| Length | 204 mm |
| Lens Diameter | 108 |
| Weight | 1,425 g |
| Series | Fujifilm GF |
| Area of Use | Sports Photography, Animal Photography, Portrait Photography |
| Colour | Black |
Reviews
Works great, good price
Fast delivery, excellent item
Just as advertised, very reliable
Solid product, arrived quickly
Brilliant!!!
Does exactly what it should
Quality and price are unbeatable
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.