Fujifilm Instax Mini 8 Black
Brand: Fujifilm
Price: €233,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e0ba0ef3-b5c4-4dcc-8dab-9f118808bb4f
Description
Series: Fujifilm Instax Mini
Features: Built-in Flash, Tripod Socket
Light Sensitivity (ISO): 800
Film Format: Instax Mini 54x86 mm
Viewfinder: Optical Viewfinder
Focus: Autofocus (AF)
Focal Length: 60 mm
Aperture: 12.7
Focus Area: 60cm -
Shutter Speeds: 1/60
Flash Modes: Automatic
Flash Range: 0.6 - 2.7 m
Recording Modes: High-Key
Power Supply: 2 x AA
Weight: 307 g
Dimensions: 116 x 118,3 x 68,2 mm
Colour: Black
Accessories Included: Battery, Carrying Strap
Launch: 2014
Note: Recording Modes: High-Key / Features: Frame Counter, Integrated Flash / Included in Delivery: Batteries, Wrist Strap / Properties: Automatic Instant Print, Intuitive Usage, Automatic Film Drive / Operation: Shutter Release
Specifications
| Product Type | Analogue Instant Camera |
|---|---|
| Series | Fujifilm Instax Mini |
| Features | Built-in Flash, Tripod Socket |
| Light Sensitivity (ISO) | 800 |
| Film Format | Instax Mini 54x86 mm |
| Viewfinder | Optical Viewfinder |
| Focus | Autofocus (AF) |
| Focal Length | 60 mm |
| Aperture | 12.7 |
| Focus Area | 60cm - |
| Shutter Speeds | 1/60 |
| Flash Modes | Automatic |
| Flash Range | 0.6 - 2.7 m |
| Recording Modes | High-Key |
| Power Supply | 2 x AA |
| Weight | 307 g |
| Dimensions | 116 x 118,3 x 68,2 mm |
| Colour | Black |
| Accessories Included | Battery, Carrying Strap |
| Launch | 2014 |
| Note | Recording Modes: High-Key / Features: Frame Counter, Integrated Flash / Included in Delivery: Batteries, Wrist Strap / Properties: Automatic Instant Print, Intuitive Usage, Automatic Film Drive / Operation: Shutter Release |
Reviews
Works great, good price
Love this! 😄
Even better than I thought
Exactly what I wanted
10 out of 10
Packaged so carefully, arrived perfect
Seriously good value
10/10 would buy again
Excellent stuff
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.