Godox VL300 II
Brand: Godox
Price: €559,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 38b4133f-d4fa-4450-a81a-96c1abb325d6
Description
Suitable For: Portrait Photography, Product Photography, Studio Photography, Video Recording
Features: Bluetooth, Handgrip, Reflector (Standard), Cooling
Properties: App Control, 8 FX Effects, Continuously Dimmable
Power: 320 Watt
Type of Bayonet: Bowens
Brightness: 90,000 ANSI Lumen
Colour Temperature: 5600 K
Colour Rendering Index: >96 CRI
Lamp Type: LED
Modelling Flash: no
Power Supplies: Power Adapter, V-mount Battery
Input Voltage: 100 - 240
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Series: Godox VLII
Weight: 2,780 g
Dimensions (HxWxD): 60 x 114 x 426 mm
Included in Delivery: Adapter, Reflector, Transport Bag
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Portrait Photography, Product Photography, Studio Photography, Video Recording |
| Features | Bluetooth, Handgrip, Reflector (Standard), Cooling |
| Properties | App Control, 8 FX Effects, Continuously Dimmable |
| Power | 320 Watt |
| Type of Bayonet | Bowens |
| Brightness | 90,000 ANSI Lumen |
| Colour Temperature | 5600 K |
| Colour Rendering Index | >96 CRI |
| Lamp Type | LED |
| Modelling Flash | no |
| Power Supplies | Power Adapter, V-mount Battery |
| Input Voltage | 100 - 240 |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Series | Godox VLII |
| Weight | 2,780 g |
| Dimensions (HxWxD) | 60 x 114 x 426 mm |
| Included in Delivery | Adapter, Reflector, Transport Bag |
Reviews
Amazing service and product 👍
Fantastic, ordering more!
Top quality, can't complain
Top stuff!
Fast delivery, excellent item
Fantastic, ordering more!
Can't find any faults
100% would buy again
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.