GoPro HERO13 Black Ultra Wide Lens Mod
Brand: GoPro
Price: €399,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fa9895bc-3811-4c79-9f48-9f01f332d2a3
Description
Suitable For: Live Streaming, Vlogging
Effective Pixels: 27.6 Megapixels
Sensor Size: 1/1,9"
Video: 4K, 2.7K, HD, Full HD, 5.3K
Framerate (4K): 120 fps, 100 fps, 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps
Framerate (2.7K): 240 fps, 200 fps, 120 fps, 100 fps
Framerate (Full HD): 240p, 200 fps, 120 fps, 100 fps, 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25p, 24 fps
Video File Format: H.265
Photo File Formats: JPEG, RAW
Audio Formats: WAV
Audio Feature: Stereo
Frame Rates: 60/10 fps, 60/6 fps, 30/6 fps, 30/3 fps, 10/3 fps, 30/1 fps, 10/1 fps, 5/1 fps, 3/1 fps
Time Lapse Intervals: 0.5 s, 1 s, 2 s, 5 s, 10 s, 30 s, 60 s, 120 s
Recording Modes: Slow Motion, Quick Motion, Serial Exposure, Intervals, Startrails
Recording Functions: HDR, Loop Recording, Webcam Function, Digital Time Code
Outdoor Function: Waterproof
Waterproof up to: 10 m
Dimensions: 71,8 x 50,8 x 33,6 mm
Weight: 121 g
Lens Type: Wide Angle
Lens Speed: 2.5
Fields of View: 360 °, 120 °, 64 °
Focus Function: Autofocus
Display Size: 2.27 inch
Display Type: LCD
Display Property: Fixed
Image Processor: GP2
Image Stabilisation System: HyperSmooth 6.0
Connections: USB, Audio Output
Connectivities: WiFi (WLAN), Bluetooth
Features: GPS, Microphone, Speaker, LCD-Touchscreen, Voice Command, Image Stabiliser
Internal Camera Functions: Horizon Lock 360°, Multi Language Menu, Self Timer
Wi-Fi Functions: Live Streaming, View on Tablet, View on Smartphone
Exposure Function: Automatic (P)
White Balance Programmes: Auto
Scene Mode: Automatic
Storage Media: Memory Card
Supported Memory Cards: microSD, micro SDHC, micro SDXC
Minimum Memory Card Classes: UHS-I U3, UHS-I V30
Power Supply: Lithium Ion Battery
Battery Capacity: 1,900 mAh
Series: GoPro HERO
Included in Delivery: Rechargeable Battery
Colour: Black
Specifications
| Product Types | 4K Action Camera, Sport Camera |
|---|---|
| Suitable For | Live Streaming, Vlogging |
| Effective Pixels | 27.6 Megapixels |
| Sensor Size | 1/1,9" |
| Video | 4K, 2.7K, HD, Full HD, 5.3K |
| Framerate (4K) | 120 fps, 100 fps, 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps |
| Framerate (2.7K) | 240 fps, 200 fps, 120 fps, 100 fps |
| Framerate (Full HD) | 240p, 200 fps, 120 fps, 100 fps, 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25p, 24 fps |
| Video File Format | H.265 |
| Photo File Formats | JPEG, RAW |
| Audio Formats | WAV |
| Audio Feature | Stereo |
| Frame Rates | 60/10 fps, 60/6 fps, 30/6 fps, 30/3 fps, 10/3 fps, 30/1 fps, 10/1 fps, 5/1 fps, 3/1 fps |
| Time Lapse Intervals | 0.5 s, 1 s, 2 s, 5 s, 10 s, 30 s, 60 s, 120 s |
| Recording Modes | Slow Motion, Quick Motion, Serial Exposure, Intervals, Startrails |
| Recording Functions | HDR, Loop Recording, Webcam Function, Digital Time Code |
| Outdoor Function | Waterproof |
| Waterproof up to | 10 m |
| Dimensions | 71,8 x 50,8 x 33,6 mm |
| Weight | 121 g |
| Lens Type | Wide Angle |
| Lens Speed | 2.5 |
| Fields of View | 360 °, 120 °, 64 ° |
| Focus Function | Autofocus |
| Display Size | 2.27 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Property | Fixed |
| Image Processor | GP2 |
| Image Stabilisation System | HyperSmooth 6.0 |
| Connections | USB, Audio Output |
| Connectivities | WiFi (WLAN), Bluetooth |
| Features | GPS, Microphone, Speaker, LCD-Touchscreen, Voice Command, Image Stabiliser |
| Internal Camera Functions | Horizon Lock 360°, Multi Language Menu, Self Timer |
| Wi-Fi Functions | Live Streaming, View on Tablet, View on Smartphone |
| Exposure Function | Automatic (P) |
| White Balance Programmes | Auto |
| Scene Mode | Automatic |
| Storage Media | Memory Card |
| Supported Memory Cards | microSD, micro SDHC, micro SDXC |
| Minimum Memory Card Classes | UHS-I U3, UHS-I V30 |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Battery Capacity | 1,900 mAh |
| Series | GoPro HERO |
| Included in Delivery | Rechargeable Battery |
| Colour | Black |
Reviews
Better than I expected honestly
Very happy with this purchase
Perfect! 10/10 ⭐
Fantastic quality, unbeatable price!
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Arrived well packaged, very pleased
Honestly fantastic
Just brilliant
Really good value for the price
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.