Insta360 Ace Pro Action-Selfie-Stick + Halterung
Brand: Insta360
Price: €332,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9b4a8fd5-8e2f-4634-bd45-d3f5952f79ea
Description
geeignet für: Extremsport, FPV, Freizeitsport, Livestreaming, Panorama, Reitsport, Skifahrer, Trekking, Unterwasseraufnahmen, Vlogging
Produkt-Highlights: Bedienung durch Sprachbefehl
Auflösung gesamt: 48 Megapixel
Sensor-Typ: CMOS
Sensorgröße: 1/1,3"
Videoaufnahmen: 2.5K, UHD, 2.7K, 8K, HD, Full HD
Framerate bei 4K: 120 fps
Framerate bei 8K: 24 fps
Framerate bei 2,7K: 120 fps
Framerate bei Full HD: 240p
Video-Dateiformate: MP4 (H.264/HEVC), H.265
Videoauflösung: 7680 x 4320p (24fps)
Foto-Dateiformate: JPEG, DNG, RAW
Bildauflösung: 8064 x 6048
Audioformate: AAC
Audio-Eigenschaften: Stereo, Windfilter
Belichtungskorrektur: automatisch
Aufnahmeprogramm: Zeitlupe
Aufnahme-Funktion: HDR
Outdoor-Funktion: wasserdicht
wasserdicht bis: 10 m
Betriebsbedingung Temperatur: -20 bis +40 °C
Abmessungen: 71,9 x 52,2 x 38,5 mm
Gewicht: 180 g
Objektivtyp: Weitwinkel
Brennweite Video (KB): 16 mm
Brennweite Foto (KB): 16 mm
Lichtstärke: 2.6
Lichtempfindlichkeit ISO: 100 - 6400
Displaygröße: 2,4 Zoll
Display-Eigenschaften: klappbarer Monitor
Bildstabilisator Typ: 6-Achsen Stabilisation
Anschlüsse: USB
Konnektivitäten: WLAN, Bluetooth
Ausstattung: GPS, Touchscreen
interne Kamerafunktionen: Rauschunterdrückung
WLAN-Funktionen: Ansicht auf Tablet, Ansicht auf Smartphone
Belichtungsfunktionen: Low Light, Auto Low Light
Weißabgleichprogramm: Automatik
Speichermedium: Speicherkarte
unterstützte Speicherkarten: micro SDHC, micro SDXC, micro SD
Akkukapazität: 1.650 mAh
Akkulaufzeit Video: 100 min.
Serie: Insta360 Ace Pro
Specifications
| Produkttypen | 4K-Action-Cam, Action-Kamera |
|---|---|
| geeignet für | Extremsport, FPV, Freizeitsport, Livestreaming, Panorama, Reitsport, Skifahrer, Trekking, Unterwasseraufnahmen, Vlogging |
| Produkt-Highlights | Bedienung durch Sprachbefehl |
| Auflösung gesamt | 48 Megapixel |
| Sensor-Typ | CMOS |
| Sensorgröße | 1/1,3" |
| Videoaufnahmen | 2.5K, UHD, 2.7K, 8K, HD, Full HD |
| Framerate bei 4K | 120 fps |
| Framerate bei 8K | 24 fps |
| Framerate bei 2,7K | 120 fps |
| Framerate bei Full HD | 240p |
| Video-Dateiformate | MP4 (H.264/HEVC), H.265 |
| Videoauflösung | 7680 x 4320p (24fps) |
| Foto-Dateiformate | JPEG, DNG, RAW |
| Bildauflösung | 8064 x 6048 |
| Audioformate | AAC |
| Audio-Eigenschaften | Stereo, Windfilter |
| Belichtungskorrektur | automatisch |
| Aufnahmeprogramm | Zeitlupe |
| Aufnahme-Funktion | HDR |
| Outdoor-Funktion | wasserdicht |
| wasserdicht bis | 10 m |
| Betriebsbedingung Temperatur | -20 bis +40 °C |
| Abmessungen | 71,9 x 52,2 x 38,5 mm |
| Gewicht | 180 g |
| Objektivtyp | Weitwinkel |
| Brennweite Video (KB) | 16 mm |
| Brennweite Foto (KB) | 16 mm |
| Lichtstärke | 2.6 |
| Lichtempfindlichkeit ISO | 100 - 6400 |
| Displaygröße | 2,4 Zoll |
| Display-Eigenschaften | klappbarer Monitor |
| Bildstabilisator Typ | 6-Achsen Stabilisation |
| Anschlüsse | USB |
| Konnektivitäten | WLAN, Bluetooth |
| Ausstattung | GPS, Touchscreen |
| interne Kamerafunktionen | Rauschunterdrückung |
| WLAN-Funktionen | Ansicht auf Tablet, Ansicht auf Smartphone |
| Belichtungsfunktionen | Low Light, Auto Low Light |
| Weißabgleichprogramm | Automatik |
| Speichermedium | Speicherkarte |
| unterstützte Speicherkarten | micro SDHC, micro SDXC, micro SD |
| Akkukapazität | 1.650 mAh |
| Akkulaufzeit Video | 100 min. |
| Serie | Insta360 Ace Pro |
Reviews
Excellent stuff
Got it super fast! Very happy
Love this! 😄
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Works great, super happy!
Perfect! 10/10 ⭐
Very happy indeed 👍
Really impressed, no complaints
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.