Insta360 Flow Creator Kit White
Brand: Insta360
Price: €89,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 32e4ecc8-6fce-4fb4-aacf-0c08fdf621ec
Description
Functions: Dolly Zoom, TimeShift
Features: Accessory Shoe
Max. Load: 0.3 kg
Weight: 369 g
Dimensions: 73,6 x 269,4 x 60,9 mm
Suitable App: Insta360 App
Series: Insta360 Flow
Connectivity: with Bluetooth
Connections: USB
Accessories Included: USB Cable, Bag
Max. Controllable Speed: 120 °/s
Battery Capacity: 2,900 mAh
Maximum Operating Time: 720 Minutes
Charging Time: 120 min
Specifications
| Suitable For | Mobile Phone |
|---|---|
| Functions | Dolly Zoom, TimeShift |
| Features | Accessory Shoe |
| Max. Load | 0.3 kg |
| Weight | 369 g |
| Dimensions | 73,6 x 269,4 x 60,9 mm |
| Suitable App | Insta360 App |
| Series | Insta360 Flow |
| Connectivity | with Bluetooth |
| Connections | USB |
| Accessories Included | USB Cable, Bag |
| Max. Controllable Speed | 120 °/s |
| Battery Capacity | 2,900 mAh |
| Maximum Operating Time | 720 Minutes |
| Charging Time | 120 min |
Reviews
Everything came perfectly packaged
Better than expected tbh
Very pleased with this
Perfect.
Best thing I've bought in a while
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exceeds expectations
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.