Insta360 Flow Pro
Brand: Insta360
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4990a4db-41fd-461e-a4f6-260143d818e1
Description
Functions: Deep Track, FPV Mode, Pan & Tilt Follow, TimeShift, Dolly Zoom
Features: Base
Max. Load: 0.3 kg
Weight: 366 g
Dimensions: 73,6 x 269,4 x 60,9 mm
Series: Insta360 Flow
Connectivity: with Bluetooth
Connections: USB
Swivel Range: 360 °
Max. Controllable Speed: 120 °/s
Rechargeable Battery Technology: Li-Ion
Battery Capacity: 2,900 mAh
Maximum Operating Time: 600 Minutes
Charging Time: 120 min
Specifications
| Suitable For | Mobile Phone |
|---|---|
| Functions | Deep Track, FPV Mode, Pan & Tilt Follow, TimeShift, Dolly Zoom |
| Features | Base |
| Max. Load | 0.3 kg |
| Weight | 366 g |
| Dimensions | 73,6 x 269,4 x 60,9 mm |
| Series | Insta360 Flow |
| Connectivity | with Bluetooth |
| Connections | USB |
| Swivel Range | 360 ° |
| Max. Controllable Speed | 120 °/s |
| Rechargeable Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Capacity | 2,900 mAh |
| Maximum Operating Time | 600 Minutes |
| Charging Time | 120 min |
Reviews
Amazing quality for the price!
Quality is excellent. Worth every penny
Spot on
Absolutely brilliant 👍
Everything came perfectly packaged
Exactly what I was looking for
Arrived well packaged, very pleased
Works great, good price
100% would buy again
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.