Insta360 GO 3 Ultra Creator Bundle Midnight Black
Brand: Insta360
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 38bf022f-c3a4-4b02-a299-c197a75d427b
Description
Suitable For: Vlogging, FPV
Total Resolution: 50 Megapixels
Sensor Type: CMOS
Sensor Size: 1/1.28"
Video: 2.7K, Full HD, 4K
Framerate (4K): 60 fps
Framerate (2.7K): 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps, 120 fps
Framerate (Full HD): 25p, 30 fps, 50 fps, 120 fps, 60 fps, 240p
Video File Formats: MP4 (H.264/HEVC), H.265
Photo File Formats: INSP, DNG
Resolution: 8192 x 6144, 8192 x 4608
Audio Formats: AAC
Recording Modes: Quick Motion, Slow Motion, Intervals
Recording Functions: HDR, Loop Recording, Pre-Record Function
Outdoor Function: Waterproof
Waterproof up to: 5 m
Protection Class: IPX8
Dimensions: 46 x 45.7 x 18.3 mm
Weight: 53 g
Lens Type: Ultra Wide Angle
Photo Focal Length (35mm Equivalent): 14.27 mm
Lens Speed: 2.85
Light Sensitivity (ISO): 100 - 6400
Focus Function: Autofocus
Display Size: 2.2 inch
Display Type: Control Panel
Display Properties: Touch Screen, Collapsible
Image Stabilisation System: Gyroscopic Image Stabiliser
Connections: USB-C
Connectivities: Bluetooth, WiFi (WLAN)
Features: Voice Command, Microphone, Image Stabiliser
Internal Camera Functions: Horizon Lock 360°
Wi-Fi Functions: View on Tablet, View on Smartphone
White Balance Programmes: Auto, Colour Temperature
Power Supply: Lithium Ion Battery
Battery Capacity: 500 mAh
Battery Life (Video): 70 min.
Series: Insta360 GO
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Sport Camera, 4K Action Camera |
|---|---|
| Suitable For | Vlogging, FPV |
| Total Resolution | 50 Megapixels |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 1/1.28" |
| Video | 2.7K, Full HD, 4K |
| Framerate (4K) | 60 fps |
| Framerate (2.7K) | 24 fps, 25 fps, 30 fps, 60 fps, 120 fps |
| Framerate (Full HD) | 25p, 30 fps, 50 fps, 120 fps, 60 fps, 240p |
| Video File Formats | MP4 (H.264/HEVC), H.265 |
| Photo File Formats | INSP, DNG |
| Resolution | 8192 x 6144, 8192 x 4608 |
| Audio Formats | AAC |
| Recording Modes | Quick Motion, Slow Motion, Intervals |
| Recording Functions | HDR, Loop Recording, Pre-Record Function |
| Outdoor Function | Waterproof |
| Waterproof up to | 5 m |
| Protection Class | IPX8 |
| Dimensions | 46 x 45.7 x 18.3 mm |
| Weight | 53 g |
| Lens Type | Ultra Wide Angle |
| Photo Focal Length (35mm Equivalent) | 14.27 mm |
| Lens Speed | 2.85 |
| Light Sensitivity (ISO) | 100 - 6400 |
| Focus Function | Autofocus |
| Display Size | 2.2 inch |
| Display Type | Control Panel |
| Display Properties | Touch Screen, Collapsible |
| Image Stabilisation System | Gyroscopic Image Stabiliser |
| Connections | USB-C |
| Connectivities | Bluetooth, WiFi (WLAN) |
| Features | Voice Command, Microphone, Image Stabiliser |
| Internal Camera Functions | Horizon Lock 360° |
| Wi-Fi Functions | View on Tablet, View on Smartphone |
| White Balance Programmes | Auto, Colour Temperature |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery Life (Video) | 70 min. |
| Series | Insta360 GO |
| Colour | Black |
Reviews
Very pleased with this
Came super fast and works great
Exactly what I wanted
Couldn't fault it
Couldn't fault it
One of my best buys ever
Worth the investment for sure
Amazing service and product 👍
Arrived well packaged, very pleased
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.