Insta360 ONE X2 Standalone
Brand: Insta360
Price: €168,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cd969a53-ebc3-4927-adf4-795b031f3362
Description
Suitable For: Live Streaming, Vlogging
Total Resolution: 18 Megapixels
Video: 4K, 5.7K, 3K
Framerate (4K): 50 fps
Framerate (Full HD): 30 fps, 50 fps
Video File Formats: H.264, H.265, MPEG-4
Photo File Format: JPEG
Audio Features: Wind Noise Reduction, Stereo
Exposure Compensation: Automatic
Recording Modes: Ghost Town, Quick Motion, Serial Exposure, Intervals, Night Vision, AquaVision
Recording Functions: Photo Function, HDR, 360°
Outdoor Function: Waterproof
Waterproof up to: 10 m
Protection Class: IPX8
Dimensions: 46.2 x 113 x 29.8 mm
Weight: 149 g
Lens Type: Ultra Wide Angle
Video Focal Length (35mm Equivalent): 7,2 mm
Photo Focal Length (35mm Equivalent): 7,2 mm
Lens Speed: 2
Field of View: 360 °
Light Sensitivity (ISO): 100 - 3200
Focus Functions: Autofocus, Autofocus Tracking
Display Type: LCD
Image Stabilisation System: Gyroscopic Image Stabiliser
Connections: USB
Connectivities: Bluetooth, WiFi (WLAN)
Features: Gyroscope, LCD-Touchscreen, Microphone, Speaker
Internal Camera Functions: Multi Language Menu
Wi-Fi Functions: View on Tablet, Editing on Smartphone, View on Smartphone
Exposure Functions: Automatic (P), Manual
White Balance Programmes: Auto, Colour Temperature
Storage Media: Memory Card
Supported Memory Cards: microSD
Minimum Memory Card Class: UHS-I V30
Power Supply: Lithium Ion Battery
Battery Capacity: 1,630 mAh
Battery Life (Video): 80 min.
Series: Insta360 ONE X
Included in Delivery: Recharger Cable, Rechargeable Battery, Bag, Cleaning Cloth
Colour: Black
Specifications
| Product Types | 360 Camera, Sport Camera |
|---|---|
| Suitable For | Live Streaming, Vlogging |
| Total Resolution | 18 Megapixels |
| Video | 4K, 5.7K, 3K |
| Framerate (4K) | 50 fps |
| Framerate (Full HD) | 30 fps, 50 fps |
| Video File Formats | H.264, H.265, MPEG-4 |
| Photo File Format | JPEG |
| Audio Features | Wind Noise Reduction, Stereo |
| Exposure Compensation | Automatic |
| Recording Modes | Ghost Town, Quick Motion, Serial Exposure, Intervals, Night Vision, AquaVision |
| Recording Functions | Photo Function, HDR, 360° |
| Outdoor Function | Waterproof |
| Waterproof up to | 10 m |
| Protection Class | IPX8 |
| Dimensions | 46.2 x 113 x 29.8 mm |
| Weight | 149 g |
| Lens Type | Ultra Wide Angle |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 7,2 mm |
| Photo Focal Length (35mm Equivalent) | 7,2 mm |
| Lens Speed | 2 |
| Field of View | 360 ° |
| Light Sensitivity (ISO) | 100 - 3200 |
| Focus Functions | Autofocus, Autofocus Tracking |
| Display Type | LCD |
| Image Stabilisation System | Gyroscopic Image Stabiliser |
| Connections | USB |
| Connectivities | Bluetooth, WiFi (WLAN) |
| Features | Gyroscope, LCD-Touchscreen, Microphone, Speaker |
| Internal Camera Functions | Multi Language Menu |
| Wi-Fi Functions | View on Tablet, Editing on Smartphone, View on Smartphone |
| Exposure Functions | Automatic (P), Manual |
| White Balance Programmes | Auto, Colour Temperature |
| Storage Media | Memory Card |
| Supported Memory Cards | microSD |
| Minimum Memory Card Class | UHS-I V30 |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Battery Capacity | 1,630 mAh |
| Battery Life (Video) | 80 min. |
| Series | Insta360 ONE X |
| Included in Delivery | Recharger Cable, Rechargeable Battery, Bag, Cleaning Cloth |
| Colour | Black |
Reviews
Legit so good
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing quality for the price!
Highly recommend!
Really good value for the price
100% would buy again
Ordering more for friends
Top quality stuff, will order again
Five stars
Very pleased with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.