Insta360 X5 Essentials Bundle
Brand: Insta360
Price: €508,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 92e0bd6c-d464-4ea3-b890-30b86fe4b7ec
Description
Suitable For: Live Streaming, Vlogging
Total Resolution: 72 Megapixels
Effective Pixels: 18 Megapixels
Sensor Size: 1/1.28"
Video: 8K, 5.7K, 4K, 3,7K, 2.7K, Full HD
Framerate (4K): 100 fps, 60 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps, 120 fps
Framerate bei 8K: 30 fps
Framerate (2.7K): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps
Framerate (Full HD): 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25p, 24 fps, 120 fps
Video File Formats: MPEG-4, INSV
Video Resolutions: 7680 x 3840p (30fps), 5760 x 2880p (30fps), 3840 x 1920p (100fps)
Photo File Formats: INSP, DNG, RAW
Audio Formats: AAC
Audio Features: Wind Noise Reduction, Stereo
Recording Modes: Quick Motion, Slow Motion, Serial Exposure, Intervals
Recording Functions: Pre-Record Function, Loop Recording, HDR, Face Detection, 360°, Dash Cam Function
Outdoor Function: Waterproof
Waterproof up to: 15 m
Protection Class: IP68
Dimensions: 10 x 33 x 33 mm, 46 x 114 x 33 mm
Weight: 180 g
Material: Plastic
Lens Type: Ultra Wide Angle
Video Focal Length (35mm Equivalent): 6 mm
Photo Focal Length (35mm Equivalent): 6 mm
Lens Speed: 2
Fields of View: 360 °, 120 °, 72 °, 170 °, 100 °, 135 °
Light Sensitivity (ISO): 100 - 6400
Focus Functions: Autofocus, Face Recognition, Autofocus Tracking
Display Size: 2.29 inch
Display Type: LCD
Display Property: Fixed
Image Stabilisation System: Gyroscopic Image Stabiliser
Connections: USB
Connectivities: Bluetooth, WiFi (WLAN)
Features: LCD-Touchscreen, Voice Command, Image Stabiliser, Microphone, Speaker
Wi-Fi Functions: View on Tablet, View on Smartphone
Exposure Function: Automatic (P)
White Balance Programmes: Auto, Manual, Colour Temperature
Storage Media: Memory Card
Supported Memory Cards: microSD, micro SDHC, micro SDXC
Minimum Memory Card Class: UHS-I V30
Power Supply: Lithium Ion Battery
Battery Capacity: 2,400 mAh
Battery Life (Video): 185 min.
Series: Insta360 X
Included in Delivery: Protective Cover, Rechargeable Battery, Lens Guard, Recharger Cable, Bag, Cleaning Cloth
Colour: Black
Specifications
| Product Types | 360 Camera, Sport Camera |
|---|---|
| Suitable For | Live Streaming, Vlogging |
| Total Resolution | 72 Megapixels |
| Effective Pixels | 18 Megapixels |
| Sensor Size | 1/1.28" |
| Video | 8K, 5.7K, 4K, 3,7K, 2.7K, Full HD |
| Framerate (4K) | 100 fps, 60 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps, 120 fps |
| Framerate bei 8K | 30 fps |
| Framerate (2.7K) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25 fps, 24 fps |
| Framerate (Full HD) | 60 fps, 50 fps, 30 fps, 25p, 24 fps, 120 fps |
| Video File Formats | MPEG-4, INSV |
| Video Resolutions | 7680 x 3840p (30fps), 5760 x 2880p (30fps), 3840 x 1920p (100fps) |
| Photo File Formats | INSP, DNG, RAW |
| Audio Formats | AAC |
| Audio Features | Wind Noise Reduction, Stereo |
| Recording Modes | Quick Motion, Slow Motion, Serial Exposure, Intervals |
| Recording Functions | Pre-Record Function, Loop Recording, HDR, Face Detection, 360°, Dash Cam Function |
| Outdoor Function | Waterproof |
| Waterproof up to | 15 m |
| Protection Class | IP68 |
| Dimensions | 10 x 33 x 33 mm, 46 x 114 x 33 mm |
| Weight | 180 g |
| Material | Plastic |
| Lens Type | Ultra Wide Angle |
| Video Focal Length (35mm Equivalent) | 6 mm |
| Photo Focal Length (35mm Equivalent) | 6 mm |
| Lens Speed | 2 |
| Fields of View | 360 °, 120 °, 72 °, 170 °, 100 °, 135 ° |
| Light Sensitivity (ISO) | 100 - 6400 |
| Focus Functions | Autofocus, Face Recognition, Autofocus Tracking |
| Display Size | 2.29 inch |
| Display Type | LCD |
| Display Property | Fixed |
| Image Stabilisation System | Gyroscopic Image Stabiliser |
| Connections | USB |
| Connectivities | Bluetooth, WiFi (WLAN) |
| Features | LCD-Touchscreen, Voice Command, Image Stabiliser, Microphone, Speaker |
| Wi-Fi Functions | View on Tablet, View on Smartphone |
| Exposure Function | Automatic (P) |
| White Balance Programmes | Auto, Manual, Colour Temperature |
| Storage Media | Memory Card |
| Supported Memory Cards | microSD, micro SDHC, micro SDXC |
| Minimum Memory Card Class | UHS-I V30 |
| Power Supply | Lithium Ion Battery |
| Battery Capacity | 2,400 mAh |
| Battery Life (Video) | 185 min. |
| Series | Insta360 X |
| Included in Delivery | Protective Cover, Rechargeable Battery, Lens Guard, Recharger Cable, Bag, Cleaning Cloth |
| Colour | Black |
Reviews
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Better than I expected honestly
Perfect!
Absolutely worth it
Just as advertised, very reliable
Very happy with this purchase
Delivered when promised... very satisfied
Best purchase I've made in ages
Perfect.
Great value for money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.