Jamara 422024
Brand: Jamara
Price: €136,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: afc1b55d-6672-4582-879b-991db89d9417
Description
Area of Use: FPV, Indoor, Outdoor
Skill Level: Easy
Recommended Minimum Age: 14 years
Type of Model: RTF (Ready-to-Fly)
Protection: AHA (Altitude Hold Adjustment)
RC Functions: Position Hold, Turbo, Flip
Positioning System: GPS
Features: Protected Rotors
Maximum Speed: 40 km/h
Gyro: 6-Axis Gyroscope
Included in Delivery: Model, Remote Control, Battery Pack, Charger, Camera, Toolset, Smartphone Holder, Camera Mount, Manual
Length: 615 mm
Weight: 585.8 g
Height: 188 mm
Rotor Diameter: 240 mm
Camera Type: Integrated Camera
Frequency Range: 2,4 GHz
Remote Control: Manual Operation
Battery Capacity: 2,700 mAh
Type of Battery: Li-Po
Battery Voltage: 3.7 V
Specifications
| Product Types | Quadcopter, Camera Drone |
|---|---|
| Area of Use | FPV, Indoor, Outdoor |
| Skill Level | Easy |
| Recommended Minimum Age | 14 years |
| Type of Model | RTF (Ready-to-Fly) |
| Protection | AHA (Altitude Hold Adjustment) |
| RC Functions | Position Hold, Turbo, Flip |
| Positioning System | GPS |
| Features | Protected Rotors |
| Maximum Speed | 40 km/h |
| Gyro | 6-Axis Gyroscope |
| Included in Delivery | Model, Remote Control, Battery Pack, Charger, Camera, Toolset, Smartphone Holder, Camera Mount, Manual |
| Length | 615 mm |
| Weight | 585.8 g |
| Height | 188 mm |
| Rotor Diameter | 240 mm |
| Camera Type | Integrated Camera |
| Frequency Range | 2,4 GHz |
| Remote Control | Manual Operation |
| Battery Capacity | 2,700 mAh |
| Type of Battery | Li-Po |
| Battery Voltage | 3.7 V |
Reviews
Amazing 👌
Exactly what I was looking for
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect! Exactly what I needed
Perfect 👍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Perfect! Exactly what I needed
Quality is top tier
Arrived well packaged, very pleased
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.