Kodak RWF-116B Black
Brand: Kodak
Price: €141,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 51a37de9-c98d-4c9c-af1f-2fd8cdaac5f6
Description
Series: Kodak RWF
Display: 11.6 Inch
Display Size (cm): 29.5 cm
Resolution of Main Display: 1,920 x 1,080 Pixel
Display Type: Touchscreen
Display Resolution: Full HD
Display Settings: Brightness, Contrast Control, Colour Saturation, Hue Settings
Aspect Ratio: 16:9
Data Transmission: Memory Card, USB, WiFi
Removable Storage: SecureDigital HC (SDHC)
Connections: USB
Remote Control: no
Function: Calendar
Playback Modes: Diashow, Full Screen
Frame Material: Plastic
Colour: Black
Eyelet Types: Stand, Landscape
Dimensions: 211 x 313 x 37 mm
Weight: 980 g
Power Supply: AC Adaptor
Battery Type: Lithium-ion
Specifications
| Product Type | Digital Picture Frame |
|---|---|
| Series | Kodak RWF |
| Display | 11.6 Inch |
| Display Size (cm) | 29.5 cm |
| Resolution of Main Display | 1,920 x 1,080 Pixel |
| Display Type | Touchscreen |
| Display Resolution | Full HD |
| Display Settings | Brightness, Contrast Control, Colour Saturation, Hue Settings |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Data Transmission | Memory Card, USB, WiFi |
| Removable Storage | SecureDigital HC (SDHC) |
| Connections | USB |
| Remote Control | no |
| Function | Calendar |
| Playback Modes | Diashow, Full Screen |
| Frame Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Eyelet Types | Stand, Landscape |
| Dimensions | 211 x 313 x 37 mm |
| Weight | 980 g |
| Power Supply | AC Adaptor |
| Battery Type | Lithium-ion |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Can't fault anything about this
Couldn't fault it
Came super fast and works great
Came super fast and works great
Amazing 👌
Top quality
Can't find any faults
Perfect 👍
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.