LAOWA 15mm f4.5 Zero-D Shift Nikon Z
Brand: LAOWA
Price: €1.376,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d057354b-7261-4f87-8624-38fa3b92e356
Description
Lens Mount: Nikon Z
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Distance Information Transmission: no
Lens Construction (Groups/Elements): 11/17
Number of Aperture Blades: 5
Lens Switch: Focus Ring
Lens Properties: Rubber Focus Ring
Body Material: Plastic
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4.5
Focal Length: 15 mm
Zoom Factor: 1 times
Focus: Manual Focus
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 20 cm
Lens Types: Aspherical, ED
Max. Aperture: 4.5
Length: 103 mm
Lens Diameter: 79
Weight: 597 g
Area of Use: Landscape Photography, Architectural Photography, Close-up Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Super Wide Angle Lens, Tilt Shift Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon Z |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Distance Information Transmission | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/17 |
| Number of Aperture Blades | 5 |
| Lens Switch | Focus Ring |
| Lens Properties | Rubber Focus Ring |
| Body Material | Plastic |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4.5 |
| Focal Length | 15 mm |
| Zoom Factor | 1 times |
| Focus | Manual Focus |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 20 cm |
| Lens Types | Aspherical, ED |
| Max. Aperture | 4.5 |
| Length | 103 mm |
| Lens Diameter | 79 |
| Weight | 597 g |
| Area of Use | Landscape Photography, Architectural Photography, Close-up Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood, Lens Pouch |
| Colour | Black |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
One of my best buys ever
Quality is really good... can't complain about anything really.
Fast delivery, product is solid
Really impressed, no complaints
Spot on
Top stuff!
Just brilliant
Speedy delivery, impeccable condition
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.