LAOWA Pro2be 24mm T8 2X Macro Arri PL 3x Set
Brand: LAOWA
Price: €7.509,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 40c849ad-473a-44f4-8140-00219627dba1
Description
Lens Mount: Arri PL
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Distance Information Transmission: no
Number of Aperture Blades: 10
Outdoor Function: Splash Resistant
Body Material: Metal
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 8
Focal Length: 24 mm
Focus: Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 2:1
Closest Focusing Distance: 0.4 cm
Minimum Aperture: 40
Max. Aperture: 8
Length: 500 mm
Lens Diameter: 30
Weight: 1,050 g
Area of Use: Macro Photography, Close-up Photography, Landscape Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Pouch
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Microscope Lens, Toy Lens, Macro Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Arri PL |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Distance Information Transmission | no |
| Number of Aperture Blades | 10 |
| Outdoor Function | Splash Resistant |
| Body Material | Metal |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 8 |
| Focal Length | 24 mm |
| Focus | Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 2:1 |
| Closest Focusing Distance | 0.4 cm |
| Minimum Aperture | 40 |
| Max. Aperture | 8 |
| Length | 500 mm |
| Lens Diameter | 30 |
| Weight | 1,050 g |
| Area of Use | Macro Photography, Close-up Photography, Landscape Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap, Lens Pouch |
| Colour | Black |
Reviews
Just brilliant
One of my best buys ever
Excellent stuff
Top quality, can't complain
Perfect! Exactly what I needed
Worth the investment for sure
10/10 would buy again
Fast delivery, excellent item
Fantastic value
Every penny well spent
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.