Leica Camera Summilux-M 35mm f1.4 Asph. (2022) Silver
Brand: Leica
Price: €5.265,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: aec50747-b03a-40da-ae2c-a720dc9334d1
Description
Lens Mount: Leica M
Suitable for Sensor Type: Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 5/9
Number of Aperture Blades: 9
Lens Speed: 1.4
Focal Length: 35 mm
Focus: Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:8.9
Closest Focusing Distance: 40 cm
Lens Type: Aspherical
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.4
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 46 mm
Length: 46 mm
Lens Diameter: 58
Weight: 338 g
Series: Leica Summilux
Area of Use: Night Photography, Astrophotography, Portrait Photography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, News Photography
Included in Delivery: Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Case, Lens Cap
Colour: Silver
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Leica M |
| Suitable for Sensor Type | Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 5/9 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Speed | 1.4 |
| Focal Length | 35 mm |
| Focus | Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:8.9 |
| Closest Focusing Distance | 40 cm |
| Lens Type | Aspherical |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.4 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 46 mm |
| Length | 46 mm |
| Lens Diameter | 58 |
| Weight | 338 g |
| Series | Leica Summilux |
| Area of Use | Night Photography, Astrophotography, Portrait Photography, Indoor Photography, Action Photography, Landscape Photography, News Photography |
| Included in Delivery | Lens Hood, Bayonet Rear Lens Cap, Case, Lens Cap |
| Colour | Silver |
Reviews
Amazing 👌
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.