Leofoto Ranger LS-255C + LH-30
Brand: Leofoto
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d4188aaf-91f8-4a59-a87b-cfd134597d87
Description
max. Arbeitshöhe: 179 cm
min. Arbeitshöhe: 14 cm
Ausstattung: Beinverschluß: Twist Lock, Mittelsäule, Nivellierlibelle
max. Belastbarkeit: 8 kg
Stativkopfausführung: Kugelkopf
Gewicht: 1.260 g
Material: Carbon
Farbe: schwarz
Packmaß Länge: 52 cm
max. Arbeitshöhe ohne Mittelsäule: 146 cm
Anzahl der Beinsegmente: 5
Eigenschaften: mehrstufige Beinwinkelverstellung, rutschfester Stand durch Gummifüße, rutschfester Stand durch Spikes
Plattenausführung: Leofoto BPL-50
Stativkopfmodell: Leofoto LH-30
Beinwinkel: 52 °
Anzahl Stativbeine: 3
geeignet für: DSLR, Systemkamera, Bridge-Kamera, Kompaktkamera
Serie: Leofoto Ranger
Lieferumfang: Stativ, Stativkopf, Stativ-Tragetasche, Karabinerhaken, Werkzeug, Spikes
Specifications
| Produkttyp | Dreibeinstativ |
|---|---|
| max. Arbeitshöhe | 179 cm |
| min. Arbeitshöhe | 14 cm |
| Ausstattung | Beinverschluß: Twist Lock, Mittelsäule, Nivellierlibelle |
| max. Belastbarkeit | 8 kg |
| Stativkopfausführung | Kugelkopf |
| Gewicht | 1.260 g |
| Material | Carbon |
| Farbe | schwarz |
| Packmaß Länge | 52 cm |
| max. Arbeitshöhe ohne Mittelsäule | 146 cm |
| Anzahl der Beinsegmente | 5 |
| Eigenschaften | mehrstufige Beinwinkelverstellung, rutschfester Stand durch Gummifüße, rutschfester Stand durch Spikes |
| Plattenausführung | Leofoto BPL-50 |
| Stativkopfmodell | Leofoto LH-30 |
| Beinwinkel | 52 ° |
| Anzahl Stativbeine | 3 |
| geeignet für | DSLR, Systemkamera, Bridge-Kamera, Kompaktkamera |
| Serie | Leofoto Ranger |
| Lieferumfang | Stativ, Stativkopf, Stativ-Tragetasche, Karabinerhaken, Werkzeug, Spikes |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
😍 Love it
No issues whatsoever
Works great, good price
Fantastic, ordering more!
Works great, super happy!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Definitely worth the money
Best thing I've bought in a while
Top quality, can't complain
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.