Lexar Professional 1667x SDXC 256GB
Brand: Lexar
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8e826bec-645d-4896-bdd1-eae00b814568
Description
Memory Size: 256 GB
Read Speed: 250 MB/s
Write Speed: 90 MB/s
UHS-Standard: UHS-II
Mode of Transmission: UHS312
File Format: exFAT
Operating Voltage: 2,7 - 3,6 V
SD Speed Class: 10
UHS Speed Class: U3
Video Speed Class: V60
Operating Temperature: 0 to +70 °C
Storage Temperature: -25 - 85 °C
Series: Lexar Professional
Suitable For: 360° Recording, Sports photography, Full HD Recording, 3D Recording, 4K Recording
Device Class: MacBook, DSLR, Digital Camera, Camcorder, Printer
Labeling Field: no
Dimensions: 32mm x 24mm x 2.1mm
Weight: 2 g
Specifications
| Product Types | SDXC Card, SecureDigital (SD) |
|---|---|
| Memory Size | 256 GB |
| Read Speed | 250 MB/s |
| Write Speed | 90 MB/s |
| UHS-Standard | UHS-II |
| Mode of Transmission | UHS312 |
| File Format | exFAT |
| Operating Voltage | 2,7 - 3,6 V |
| SD Speed Class | 10 |
| UHS Speed Class | U3 |
| Video Speed Class | V60 |
| Operating Temperature | 0 to +70 °C |
| Storage Temperature | -25 - 85 °C |
| Series | Lexar Professional |
| Suitable For | 360° Recording, Sports photography, Full HD Recording, 3D Recording, 4K Recording |
| Device Class | MacBook, DSLR, Digital Camera, Camcorder, Printer |
| Labeling Field | no |
| Dimensions | 32mm x 24mm x 2.1mm |
| Weight | 2 g |
Reviews
Quality is top tier
100% would buy again
Just as advertised, very reliable
Quality is really good... can't complain about anything really.
Fantastic value
Arrived well packaged, very pleased
Top quality stuff, will order again
10/10 would buy again
⭐⭐⭐⭐⭐
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.