Lexar Professional SILVER PLUS microSDXC 256GB
Brand: Lexar
Price: €53,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c0dcda21-c8a2-4aa4-834a-feedf8fd4345
Description
Memory Size: 256 GB
Read Speed: 205 MB/s
Write Speed: 150 MB/s
File Format: exFAT
Standard: SD 6.0
SD Speed Class: 10
UHS Speed Class: U3
Video Speed Class: V30
Application Performance Class: A2
Protective Properties: Waterproof, Shockproof, Temperature Resistant, X-Ray Resistant
Operating Temperature: -25 to +85 °C
Storage Temperature: -40 - 85 °C
Series: Lexar Professional SILVER PLUS
Suitable For: Full HD Recording, 4K Recording, 3D Recording, Sports photography, 360° Recording
Device Class: Mobile Phone, Tablet PC
Labeling Field: no
Dimensions: 15 mm x 11 mm x 1 mm
Weight: 0.4 g
Specifications
| Product Types | Micro SD Card, Micro SDXC Card |
|---|---|
| Memory Size | 256 GB |
| Read Speed | 205 MB/s |
| Write Speed | 150 MB/s |
| File Format | exFAT |
| Standard | SD 6.0 |
| SD Speed Class | 10 |
| UHS Speed Class | U3 |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
| Protective Properties | Waterproof, Shockproof, Temperature Resistant, X-Ray Resistant |
| Operating Temperature | -25 to +85 °C |
| Storage Temperature | -40 - 85 °C |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Suitable For | Full HD Recording, 4K Recording, 3D Recording, Sports photography, 360° Recording |
| Device Class | Mobile Phone, Tablet PC |
| Labeling Field | no |
| Dimensions | 15 mm x 11 mm x 1 mm |
| Weight | 0.4 g |
Reviews
Does exactly what it should
Honestly fantastic
Definitely worth the money
100% would recommend
Fast delivery, excellent item
Got it super fast! Very happy
Amazing quality for the price!
Honestly fantastic
Perfect! Exactly what I needed
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.