Lexar Professional SILVER PLUS microSDXC 512GB
Brand: Lexar
Price: €89,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 52f7ea52-d4f0-491b-9d3f-3175a3b683bb
Description
Memory Size: 512 GB
Read Speed: 205 MB/s
Write Speed: 150 MB/s
File Format: exFAT
Adapter: SD Card Adapter
Standard: SD 6.0
SD Speed Class: 10
UHS Speed Class: U3
Video Speed Class: V30
Application Performance Class: A2
Protective Properties: Waterproof, Shockproof, Temperature Resistant, X-Ray Resistant
Operating Temperature: -25 to +85 °C
Storage Temperature: -40 - 85 °C
Series: Lexar Professional SILVER PLUS
Suitable For: 360° Recording, Sports photography, Full HD Recording, 3D Recording, 4K Recording
Device Class: Mobile Phone, Tablet PC
Labeling Field: no
Dimensions: 15 mm x 11 mm x 1 mm
Weight: 0.4 g
Specifications
| Product Types | Micro SD Card, Micro SDXC Card |
|---|---|
| Memory Size | 512 GB |
| Read Speed | 205 MB/s |
| Write Speed | 150 MB/s |
| File Format | exFAT |
| Adapter | SD Card Adapter |
| Standard | SD 6.0 |
| SD Speed Class | 10 |
| UHS Speed Class | U3 |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
| Protective Properties | Waterproof, Shockproof, Temperature Resistant, X-Ray Resistant |
| Operating Temperature | -25 to +85 °C |
| Storage Temperature | -40 - 85 °C |
| Series | Lexar Professional SILVER PLUS |
| Suitable For | 360° Recording, Sports photography, Full HD Recording, 3D Recording, 4K Recording |
| Device Class | Mobile Phone, Tablet PC |
| Labeling Field | no |
| Dimensions | 15 mm x 11 mm x 1 mm |
| Weight | 0.4 g |
Reviews
Second purchase already! Love it
10/10 would buy again
Second purchase already! Love it
Fantastic quality, unbeatable price!
Exactly what I needed. Very happy with this.
Best purchase I've made in ages
Spot on
Great value for money. Will definitely be buying again.
Perfect 👍
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.