Neewer RGB CB60 70W
Brand: Neewer
Price: €176,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 87f4ed21-b766-4e7f-9a7a-e44489eb3479
Description
Suitable For: Video Recording, Portrait Photography, Product Photography
Features: Bluetooth, Display, Handgrip, Cooling, Tripod Mount, Reflector (Standard)
Properties: Continuously Dimmable, App Control
Power: 70 Watt
Type of Bayonet: Bowens
Brightness: 18,000 ANSI Lumen
Colour Temperature: 2700-6500 K
Colour Rendering Index: ≥97 CRI
Lamp Type: LED
Modelling Flash: no
Power Supply: Power Adapter
Input Voltage: 100 - 240
Mains Frequency: 50 - 60 Hz
Weight: 1,730 g
Dimensions (HxWxD): 240 x 125 x 160 mm
Included in Delivery: Reflector, Adapter, Instruction Manual
Specifications
| Product Type | Studio Light |
|---|---|
| Suitable For | Video Recording, Portrait Photography, Product Photography |
| Features | Bluetooth, Display, Handgrip, Cooling, Tripod Mount, Reflector (Standard) |
| Properties | Continuously Dimmable, App Control |
| Power | 70 Watt |
| Type of Bayonet | Bowens |
| Brightness | 18,000 ANSI Lumen |
| Colour Temperature | 2700-6500 K |
| Colour Rendering Index | ≥97 CRI |
| Lamp Type | LED |
| Modelling Flash | no |
| Power Supply | Power Adapter |
| Input Voltage | 100 - 240 |
| Mains Frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight | 1,730 g |
| Dimensions (HxWxD) | 240 x 125 x 160 mm |
| Included in Delivery | Reflector, Adapter, Instruction Manual |
Reviews
Such good value... impressed
Can't find any faults
Such good value... impressed
Legit so good
Honestly fantastic
Just brilliant
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Absolutely worth it
Can't fault it, great price too
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.