Nikon 70-200mm f/4 G AF-S ED VR Nikkor
Brand: Nikon
Price: €637,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e1ea9de8-000f-4216-be88-960d2c139126
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 14/20
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: AF/MF
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4
Focal Length: 70 - 200 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:3.6
Closest Focusing Distance: 100 cm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4
Coating: Nano
Filter Thread: 67 mm
Length: 179 mm
Lens Diameter: 78
Weight: 850 g
Series: Nikon FX, Nikon AF-S
Area of Use: Travel Photography, Animal Photography, Sports Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 14/20 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 70 - 200 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:3.6 |
| Closest Focusing Distance | 100 cm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4 |
| Coating | Nano |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 179 mm |
| Lens Diameter | 78 |
| Weight | 850 g |
| Series | Nikon FX, Nikon AF-S |
| Area of Use | Travel Photography, Animal Photography, Sports Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
Quality stuff 💯
😍 Love it
Excellent stuff
Five stars
Just as advertised, very reliable
Quality and price are unbeatable
Got exactly what I needed, very pleased
Fantastic, ordering more!
Top stuff!
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.