Nikon AF-P DX NIKKOR 70-300 mm f4.5-6.3 G ED VR
Brand: Nikon
Price: €283,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f74b8176-dc31-4394-8949-dc3dac6dab04
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: yes
Image Stabilisation System: Vibration Reduction (VR)
Lens Construction (Groups/Elements): 10/14
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: AF/MF
Body Material: Plastic
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 4.5
Focal Length: 70 - 300 mm
Zoom Factor: 4.3 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Diagonal Angle of View: 23.5 - 5.2 °
Closest Focusing Distance: 110 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 105 - 450 mm
Lens Type: ED
Minimum Aperture: 32
Max. Aperture: 4.5 - 6.3
Filter Thread: 58 mm
Length: 125 mm
Lens Diameter: 72
Weight: 415 g
Series: Nikon AF-P
Area of Use: Animal Photography, Travel Photography
Included in Delivery: Lens Cap (Nikon LC-58), Bayonet Rear Lens Cap
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Telephoto Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| Image Stabilisation System | Vibration Reduction (VR) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/14 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Body Material | Plastic |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 4.5 |
| Focal Length | 70 - 300 mm |
| Zoom Factor | 4.3 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Diagonal Angle of View | 23.5 - 5.2 ° |
| Closest Focusing Distance | 110 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 105 - 450 mm |
| Lens Type | ED |
| Minimum Aperture | 32 |
| Max. Aperture | 4.5 - 6.3 |
| Filter Thread | 58 mm |
| Length | 125 mm |
| Lens Diameter | 72 |
| Weight | 415 g |
| Series | Nikon AF-P |
| Area of Use | Animal Photography, Travel Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap (Nikon LC-58), Bayonet Rear Lens Cap |
| Colour | Black |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Exactly what I wanted
Perfect.
Top quality
Fantastic product, really impressed
Quality is top tier
Really good value for the price
Everything came perfectly packaged
Fantastic product, really impressed
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.