Nikon AF-S 85mm f/1.8G Nikkor
Brand: Nikon
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7ffa48e3-8379-4a7e-8ea0-05ebe8c91d97
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 9/9
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: AF/MF
Outdoor Function: Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 1.8
Focal Length: 85 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Max. Magnification: 1:8.1
Closest Focusing Distance: 80 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 127,5 mm
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.8
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 67 mm
Length: 73 mm
Lens Diameter: 80
Weight: 350 g
Series: Nikon AF-S, Nikon FX
Area of Use: Portrait Photography, Night Photography, Astrophotography, Action Photography
Included in Delivery: Lens Cap (Nikon LC-67), Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4), Lens Hood (Nikon HB-62), Lens Pouch (Nikon CL-1015)
Colour: Black
Note: Silent Wave Motor (SWM)
Specifications
| Product Type | Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 9/9 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 1.8 |
| Focal Length | 85 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Max. Magnification | 1:8.1 |
| Closest Focusing Distance | 80 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 127,5 mm |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.8 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 67 mm |
| Length | 73 mm |
| Lens Diameter | 80 |
| Weight | 350 g |
| Series | Nikon AF-S, Nikon FX |
| Area of Use | Portrait Photography, Night Photography, Astrophotography, Action Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap (Nikon LC-67), Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4), Lens Hood (Nikon HB-62), Lens Pouch (Nikon CL-1015) |
| Colour | Black |
| Note | Silent Wave Motor (SWM) |
Reviews
Amazing value!
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.