Nikon AF-S Nikkor 18-35mm f/3.5-4.5G ED
Brand: Nikon
Price: €355,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: aa12dcf5-58d0-4344-ac14-2fc4fd0c392a
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 8/12
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switch: AF/MF
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 3.5
Focal Length: 18 - 35 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: no
Closest Focusing Distance: 28 cm
Lens Types: ED, Aspherical
Minimum Aperture: 22 - 29
Max. Aperture: 3.5 - 4.5
Coating: Multicoating (MC)
Filter Thread: 77 mm
Length: 95 mm
Lens Diameter: 83
Weight: 385 g
Series: Nikon AF-S
Area of Use: Travel Photography, Architectural Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Close-up Photography
Included in Delivery: Case (Nikon CL-1118), Lens Cap (Nikon LC-77), Lens Hood (Nikon HB-66), Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4)
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Wide Angle Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 8/12 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switch | AF/MF |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 3.5 |
| Focal Length | 18 - 35 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | no |
| Closest Focusing Distance | 28 cm |
| Lens Types | ED, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 - 29 |
| Max. Aperture | 3.5 - 4.5 |
| Coating | Multicoating (MC) |
| Filter Thread | 77 mm |
| Length | 95 mm |
| Lens Diameter | 83 |
| Weight | 385 g |
| Series | Nikon AF-S |
| Area of Use | Travel Photography, Architectural Photography, Landscape Photography, Indoor Photography, Close-up Photography |
| Included in Delivery | Case (Nikon CL-1118), Lens Cap (Nikon LC-77), Lens Hood (Nikon HB-66), Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4) |
| Colour | Black |
Reviews
Does exactly what it should
Fantastic product, really impressed
Works great, super happy!
Definitely worth the money
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.