Nikon AF-S Nikkor 400mm f/2.8 E FL ED VR
Brand: Nikon
Price: €11.499,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2dfd1572-9896-4b00-9614-99b388ddc51b
Description
Lens Mount: Nikon F
Suitable for Sensor Types: APS-C, Full Frame
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: yes
AF Motor: Ultrasonic Motor (USM)
Lens Construction (Groups/Elements): 12/16
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switches: AF/MF, Image Stabilisation, Lock
Outdoor Function: Weatherproof
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 2.8
Focal Length: 400 mm
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Max. Magnification: 1:6.9
Closest Focusing Distance: 260 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 600 mm
Lens Types: Fluorite, ED, Aspherical
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 2.8
Coating: Nano
Filter Thread: 41 mm
Length: 358 mm
Lens Diameter: 159.5
Weight: 3,800 g
Series: Nikon AF-S, Nikon FX
Area of Use: Animal Photography, Sports Photography, Action Photography, Night Photography
Included in Delivery: Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4), Lens Hood (Nikon HK-38), Shoulder Strap (Nikon LN-2), Hard Case (Nikon CT-405), Tripod Collar
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Super Telephoto Lens, Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Nikon F |
| Suitable for Sensor Types | APS-C, Full Frame |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | yes |
| AF Motor | Ultrasonic Motor (USM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 12/16 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switches | AF/MF, Image Stabilisation, Lock |
| Outdoor Function | Weatherproof |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 2.8 |
| Focal Length | 400 mm |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Max. Magnification | 1:6.9 |
| Closest Focusing Distance | 260 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 600 mm |
| Lens Types | Fluorite, ED, Aspherical |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 2.8 |
| Coating | Nano |
| Filter Thread | 41 mm |
| Length | 358 mm |
| Lens Diameter | 159.5 |
| Weight | 3,800 g |
| Series | Nikon AF-S, Nikon FX |
| Area of Use | Animal Photography, Sports Photography, Action Photography, Night Photography |
| Included in Delivery | Lens Cap, Bayonet Rear Lens Cap (Nikon LF-4), Lens Hood (Nikon HK-38), Shoulder Strap (Nikon LN-2), Hard Case (Nikon CT-405), Tripod Collar |
| Colour | Black |
Reviews
Five stars
Very happy with this purchase
Super satisfied 😊
Got exactly what I needed, very pleased
Super satisfied 😊
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Five stars
Just as advertised, very reliable
Quality and price are unbeatable
Arrived super quickly and works great 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.