Olympus MC-14
Brand: Olympus
Price: €476,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4c9287e7-709f-45df-b6ce-4ba06538f6b7
Description
Magnification: 1.4 x
Minimum Focal Length: 56 mm
Maximal Focal Length: 210 mm
Lens Construction (Groups/Elements): 3/6
Suitable for Camera Type: Olympus
for Camera Series: Olympus Pen
For Lens Series: Olympus Zuiko Digital
Suitable Lens: Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm f2.8 PRO
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Lens Diameter: 59 mm
Length: 15 mm
Weight: 105 g
Area of Use: Sports Photography, Animal Photography
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant, Freezeproof
Material: Metal
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Teleconverter, Extender |
|---|---|
| Magnification | 1.4 x |
| Minimum Focal Length | 56 mm |
| Maximal Focal Length | 210 mm |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 3/6 |
| Suitable for Camera Type | Olympus |
| for Camera Series | Olympus Pen |
| For Lens Series | Olympus Zuiko Digital |
| Suitable Lens | Olympus M.Zuiko Digital ED 40-150mm f2.8 PRO |
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Lens Diameter | 59 mm |
| Length | 15 mm |
| Weight | 105 g |
| Area of Use | Sports Photography, Animal Photography |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant, Freezeproof |
| Material | Metal |
| Colour | Black |
Reviews
Fast delivery, product is solid
Exceeds expectations
Such good value... impressed
Best thing I've bought in a while
Can't fault anything about this
No issues whatsoever
Works great, super happy!
Just brilliant
Really good value for the price
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.