Olympus M.Zuiko Digital ED 14-150mm f/4.0-5.6 II
Brand: Olympus
Price: €422,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b5d8aead-b29c-40ae-a3b9-dfbc76835a87
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Suitable for Sensor Type: Four Thirds (4/3)
Construction: Zoom Lens
Image Stabiliser: no
AF Motor: Voice Coil Motor (VCM)
Lens Construction (Groups/Elements): 11/15
Number of Aperture Blades: 7
Lens Switches: Zoom Ring, Focus Ring
Outdoor Function: Splash Resistant
Lens Properties: Internal Focus
Lens Speed: 4
Focal Length: 14 - 150 mm
Zoom Factor: 10.7 times
Focus: Auto Focus, Manual Focus
Circular Aperture: yes
Apochromatic: no
Reduced Frame Size: yes
Max. Magnification: 1:4.5
Diagonal Angle of View: 75 - 8.2 °
Closest Focusing Distance: 50 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 28 - 300 mm
Lens Types: ED, Aspherical, DSA, HR
Minimum Aperture: 22
Max. Aperture: 4 - 5.6
Coating: Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO)
Filter Thread: 58 mm
Length: 83 mm
Lens Diameter: 64
Weight: 285 g
Series: Olympus PEN, Olympus Zuiko Digital
Area of Use: Landscape Photography, Travel Photography, Videography, Street Photography
Included in Delivery: Warranty, Bayonet Rear Lens Cap (Olympus LR-2), User Guide
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Super Zoom Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Suitable for Sensor Type | Four Thirds (4/3) |
| Construction | Zoom Lens |
| Image Stabiliser | no |
| AF Motor | Voice Coil Motor (VCM) |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 11/15 |
| Number of Aperture Blades | 7 |
| Lens Switches | Zoom Ring, Focus Ring |
| Outdoor Function | Splash Resistant |
| Lens Properties | Internal Focus |
| Lens Speed | 4 |
| Focal Length | 14 - 150 mm |
| Zoom Factor | 10.7 times |
| Focus | Auto Focus, Manual Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Apochromatic | no |
| Reduced Frame Size | yes |
| Max. Magnification | 1:4.5 |
| Diagonal Angle of View | 75 - 8.2 ° |
| Closest Focusing Distance | 50 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 28 - 300 mm |
| Lens Types | ED, Aspherical, DSA, HR |
| Minimum Aperture | 22 |
| Max. Aperture | 4 - 5.6 |
| Coating | Zuiko Extra-low Reflection Optical (ZERO) |
| Filter Thread | 58 mm |
| Length | 83 mm |
| Lens Diameter | 64 |
| Weight | 285 g |
| Series | Olympus PEN, Olympus Zuiko Digital |
| Area of Use | Landscape Photography, Travel Photography, Videography, Street Photography |
| Included in Delivery | Warranty, Bayonet Rear Lens Cap (Olympus LR-2), User Guide |
| Colour | Black |
Reviews
10/10 would buy again
Exceeds expectations
Quality is really good... can't complain about anything really.
10 out of 10
Everything came perfectly packaged
Very pleased with this
Amazing quality for the price!
Very happy with this purchase
Worth it
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.