Olympus M.Zuiko Digital ED 45mm f1.2 PRO
Brand: Olympus
Price: €836,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 77bdf6ed-1bea-42c3-b1e6-3b409a6050a9
Description
Lens Mount: Micro Four Thirds (Micro 4/3)
Construction: Prime Lens
Image Stabiliser: no
Lens Construction (Groups/Elements): 10/14
Number of Aperture Blades: 9
Lens Switch: Fn Button
Outdoor Functions: Splash Resistant, Dust Resistant
Bayonet Material: Metal
Lens Speed: 1.2
Focal Length: 45 mm
Focus: Auto Focus
Circular Aperture: yes
Reduced Frame Size: yes
Closest Focusing Distance: 50 cm
Focal Length Equivalent to 35mm Camera: 90 mm
Lens Types: HR, ED
Minimum Aperture: 16
Max. Aperture: 1.2
Coating: Nano
Filter Thread: 62 mm
Length: 85 mm
Lens Diameter: 70
Weight: 410 g
Series: Olympus Zuiko Digital
Area of Use: News Photography, Sports Photography, Indoor Photography, Portrait Photography, Night Photography, Action Photography
Included in Delivery: Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Telephoto Lens |
|---|---|
| Lens Mount | Micro Four Thirds (Micro 4/3) |
| Construction | Prime Lens |
| Image Stabiliser | no |
| Lens Construction (Groups/Elements) | 10/14 |
| Number of Aperture Blades | 9 |
| Lens Switch | Fn Button |
| Outdoor Functions | Splash Resistant, Dust Resistant |
| Bayonet Material | Metal |
| Lens Speed | 1.2 |
| Focal Length | 45 mm |
| Focus | Auto Focus |
| Circular Aperture | yes |
| Reduced Frame Size | yes |
| Closest Focusing Distance | 50 cm |
| Focal Length Equivalent to 35mm Camera | 90 mm |
| Lens Types | HR, ED |
| Minimum Aperture | 16 |
| Max. Aperture | 1.2 |
| Coating | Nano |
| Filter Thread | 62 mm |
| Length | 85 mm |
| Lens Diameter | 70 |
| Weight | 410 g |
| Series | Olympus Zuiko Digital |
| Area of Use | News Photography, Sports Photography, Indoor Photography, Portrait Photography, Night Photography, Action Photography |
| Included in Delivery | Bayonet Rear Lens Cap, Lens Cap, Lens Hood |
| Colour | Black |
Reviews
10 out of 10
Very happy indeed 👍
Can't find any faults
Perfect.
Amazing 👌
Amazing value!
Such good value... impressed
Very happy with this purchase
Perfect!
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.